ikona doprava zdarma Nezabudni si vybrať darček k tvojmu nákupu! Zistiť viac
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

Známy i neznámy arginín

259

Arginín sa radí medzi aminokyseliny, ktoré majú veľmi významný vzťah k budovaniu novej svalovej hmoty. Mnohými špičkovými trénermi je považovaný (predovšetkým v kombinácii s glutamínom) za úplne základný doplnok výživy. Veľa vynikajúcich fyziológov z oblasti športu radí suplementáciu arginínom na dôležitejšie miesto, ako použitie populárnych BCAA. U nás je táto nepochybne účinná látka pomerne opomínaná. Zväčša sa využíva iba pri predtréningových produktoch na podporu prekrvenia. O ostatných zaujímavých funkciách arginínu sa moc nehovorí.

Arginín patrí medzi semi-esenciálne aminokyseliny, čo v praxi znamená, že je v určitých situáciách pre náš organizmus nepostrádateľný, teda esenciálny. Ide predovšetkým o športovcov, malé deti a staršie osoby – tu hovoríme doslova o omladzujúcich účinkoch. Arginín sa stáva tiež esenciálnou aminokyselinou pri úrazových stavoch a výrazne pomáha pri regenerácii šliach a úponov preťažovaných športom. V klinickej medicíne, traumatológii a onkológii sa podávajú ako prvá tekutá výživa aminokyseliny glutamín a arginín. Arginín sa tu vyskytuje v dávke cca 10g/deň.

Prečo užívať arginín:

  • Energia – arginín je nevyhnutný pri vytváraní zlúčenín nutných pre tvorbu energie vo svaloch vrátane kreatín-fosfátu.
  • Imunitný systém – arginín chráni detskú žľazu (thymus – hlavnú imunitnú žľazu) pred vekovou involúciou. Tiež stimuluje aktivitu t-lymfocytov (biele krvinky).
  • Rast a regenerácia – arginín je dôležitý pre transport a uchovávanie dusíku vo svalovej tkanine. Štúdie tiež poukazujú, že môže zvyšovať produkciu rastového hormónu (množstvo požadovaného arginínu pre tvorbu rastového hormónu sa však u jednotlivcov líši).
  • Pečeň – amoniak (čpavok), hlavný pečeňový toxín, je pomocou arginínu premieňaný na močovinu.
  • Šľachy – výskumy preukázali, že dodávanie arginínu zvyšuje syntézu kolagénu a urýchľuje hojenie tkanív po operáciách.
  • Plodnosť – arginín zvyšuje počet i pohyblivosť spermií.
  • Sexuálne funkcie – dodávanie arginínu môže zvýšiť množstvo oxidu dusnatého – látky, podporujúcej erekciu penisu.

Zaujímavé funkcie arginínu pre športovcov

Táto ojedinelá a v organizme nenahraditeľná aminokyselina zodpovedá za prenos oxidu dusíka a za priame vylučovanie rastového hormónu (gh – z angl. growth hormon).

Oxid dusnatý sa v ľudskom tele primárne vytvára práve z arginínu – dostatočné množstvo oxidu dusnatého zlepšuje priechodnosť ciev, čo využijete najmä pri silovom tréningu. Užívaním pred tréningom zaistíte optimálne zásobenie svalov živinami. Užitím arginínu po tréningu, najlepšie vo forme a-akg, ktorý sa chová ako keto-kyselina, urýchlite štart proteosyntézy a efektívnejšie zastavíte katabolizmus.

Medzi ďalšie efekty tejto aminokyseliny patrí jej vplyv na sekréciu (vyplavenie) celého spektra hormónov, z ktorých najvýznamnejšie sú protichodne pôsobiace glukagón a inzulín. Pre silových športovcov je však najzaujímavejším už spomenutý rastový hormón. Rastový hormón podporuje nárast čistej svalovej hmoty, bez nežiaduceho efektu narastania tukovej hmoty.

Arginín ďalej urýchľuje obnovu svalových buniek, je nutný pre zvýšenie syntézy bielkovín  (proteosyntéza), a to buď prostredníctvom rastového hormónu, alebo vyšším prívodom živín do svalovej tkaniny.

Prostredníctvom oxidov dusíka prenáša nervové vzruchy v mozgu (neurotransmiter) a reguluje tak napr. činnosť tráviaceho traktu, koordináciu pohybov a dlhodobú pamäť. Stimulácia produkcie oxidu dusnatého a rastového hormónu má tiež antioxidačný potenciál, zabraňuje nepriaznivým účinkom voľných radikálov.

Ako vidíte, arginín je doslova zázračnou aminokyselinou. Nie je náhoda, že za výskum jej pôsobenia získal Dr. Louis J. Ignarro Nobelovu cenu za medicínu.

Rozhodne by ste nemali na arginín zabúdať. Jeho vplyv na podporu rastu svalov, napumpovanosti, podpory regenerácie a zlepšenie výkonu je podporený mnohými štúdiami i praxou.

Ako ho užívať?

  • Pokiaľ chcete použiť arginín po výkone, zvoľte A-AKG, ktorý sa chová ako keto-kyselina a ešte viac tak prehĺbi proteosyntézu a zastaví katabolizmus. Po výkone môžete tiež využiť kombináciu s glutamínom.
  • Pred tréningom je vhodná kombinácia s jeho synergistom citrulín malátom, kde podporí optimálne zásobenie svalov krvou.
  • Pre podporu spaľovania tuku sa používa dávka 5-10g na noc. Opäť je vhodná kombinácia s glutamínom, prípadne i ornitínom.

Odoberajte
naše novinky