ikona doprava zdarma Nezabudni si vybrať darček k tvojmu nákupu! Zistiť viac
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

Micelárny kazeín – neprávom prehliadaný suplement

micelar-kasein-neprávem

Riadky, ktoré nasledujú, venujeme kazeínu, jeho vlastnostiam, výhodám a uvedieme dôležité informácie, ktoré vám môžu pomôcť vybrať kvalitný kazeínový suplement.

Na začiatku si poďme kazeín trochu priblížiť. Mliečny proteín je zložený z 80-tich % z kazeínu, zbytok tvoria rôzne druhy srvátkového proteínu. Kazeín je hlavným zdrojom aminokyselín, vápnika a fosfátov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast a vývoj cicavcov.

Srvátková zložka mliečneho proteínu slúži ako zdroj aminokyselín a naviac, obsahuje bioaktívne a zdraviu prospešné imunoglobulíny. Je známe, že v priebehu metabolizmu kazeínu a srvátkových proteínových zložiek vzniká mnoho nových bioaktívnych peptidov (imunopeptidy, kazeín-fosfátové peptidy a ďalšie). Z toho vyplýva, že užívanie kombinácie kazeínu a srvátkových proteínov prináša významný výživový a zdravotný prospech.  

Kazeín a zdravie

Kazeín má významné zdravotné benefity, ale bohužiaľ, často sa na ne zabúda. Vo svojej micelárnej forme vykazuje unikátnu molekulárnu štruktúru, vďaka ktorej potom reakcie so žalúdočnými kyselinami spustia tvorbu určitých enzýmov. Tieto enzýmy zaistia produkciu špecifických peptidov, ktoré majú napríklad imunomodulačné a antibakteriálne vlastnosti.

Príklady zmienených peptídov po konzumácii micelárneho kazeínu:

  • Glykomakropeptid (GMP) – je produkovaný po konzumácii kazeínu na konkrétnu peptidovú väzbu medzi aminokyselinami 105 a 106. Keď žalúdok zistí, že sa tvorí GMP, spustí hormonálnu kaskádu. Telo začne produkovať cholecystokinín (CKK), chemickú látku, ktorá signalizuje mozgu pocit sýtosti. GMP tiež zlepšuje vstrebávanie vápnika a zinku. Bolo tiež preukázané, že GMP inhibuje agregáciu krvných doštičiek v našich žilách a tepnách, čím pomáha predchádzať artérioskleróze.
  • Casomorfíny – jedná sa o peptidy štiepené z micelárneho kazeínu pri trávení, ktoré majú ukľudňujúci účinok. Bolo preukázané, že cestujú do mozgu a majú ukľudňujúci, utišujúci účinok. Ďalšou zaujímavou vlastnosťou týchto peptidov je ich antihypertenzný účinok.
  • Kazeín-fosfo-peptid (CPP) – základnou výhodou týchto peptidov je obsah veľmi dobre vstrebateľného vápnika a fosforu. Vápnik a fosfor sú základnými zložkami nášho kostrového systému, preto niektoré štúdie dokonca odporúčajú CPP ako základný doplnok pri prevencii osteoporózy.

Kazeín a anti-katabolické pôsobenie

S ohľadom na svoju unikátnu štruktúru, kazeín sa pri trávení chová odlišne od srvátkových proteínov. Tie sú trávené a zužitkované telom pomerne rýchlo, naproti tomu kazeín podstatne pomalšie. Po jeho konzumácii zmení v žalúdku svoju formu na určitý gél, čím je zaistený konštantný tok aminokyselín do krvi. Pre túto vlastnosť je kazeín považovaný za veľmi efektívny zdroj aminokyselín. Ich pomalé uvoľňovanie do krvného riečišťa zaisťuje dlhotrvajúcu pozitívnu bilanciu a tým sa eliminuje poškodenie svalov. Z tohto dôvodu ho športovci obvykle konzumujú pred spaním, aby v čo možno najvyššej miere zabránili katabolizmu.

Kazeín a šport

Nové štúdie otvárajú dvere širšiemu použitiu kazeínu. Bolo preukázané, že konzumácia kazeínu v kombinácii so srvátkovým proteínom po tréningu výrazne ovplyvňuje zvýšenie proteosyntézy a vykazuje vyšší účinok na nárast svalovej hmoty, než len príjem nápoja zo samotného srvátkového proteínu. Podľa výskumov, srvátkový proteín podporuje krátkodobú syntézu bielkovín a krátkodobé zotavenie, zatiaľ čo kazeín vykazuje anti-katabolické pôsobenie. Postprandiálny účinok (účinok po konzumácii jedla) v prestupe aminokyselín do krvného riečišťa je po prijatí kazeínu alebo srvátky výrazne rozdielny. Hlavnou výhodou kazeínu je poskytnutie dlhodobo zvýšenej hladiny leucínu v krvi po jeho prijatí. Tým vhodne dopĺňa srvátku, ktorej tento účinok chýba. Týmto mechanizmom sa vysvetľuje jeho schopnosť budovať svalovú hmotu a súčasne stimulovať odbúravanie podkožného tuku. Toto je veľmi pozitívny účinok, a preto je veľmi krátkozraké považovať kazeín iba za „nočný proteín“. Jeho synergický účinok, v spojení so srvátkovým proteínom a ako doplnok prijímaný po tréningu, je úplne zásadný. Pokiaľ chcete čo najefektívnejšie zužitkovať náročný tréning, ktorý ste práve dokončili a chcete telu poskytnúť to najlepšie, čo sa dnes na trhu výživových preparátov vyskytuje, skúste venovať zvýšenú pozornosť doplnkom, ktoré sú tvorené micelárnym kazeínom.

Otázka kvality

V oblasti športovej výživy sa na trhu prakticky vyskytujú dva druhy kazeínových preparátov – kazeinát vápenatý a micelárny kazeín.

Kazeinát vápenatý

Úplne nevhodnou formou je kazeinát vápenatý. Zastaralá forma kazeínu, ktorá sa vyrába chemickou reakciou. Pre tráviaci trakt je táto forma kazeínovej bielkoviny do značnej miery nestráviteľná. Veľká časť z prijatých bielkovín sa nevyužije a odchádza z tela nestrávená. Získava sa syrením odstredeného mlieka kyselinami a následnou neutralizáciou hydroxidom vápenatým (hydroxidom sodným sa neutralizuje kazeinát sodný). Finálny produkt stráca na kvalite vďaka prvotným fázam získavania základného kazeínu, a preto mu chýbajú všetky vyššie uvedené zdravotné benefity. Kazeinát vápenatý je veľmi často zložkou lacných tzv. nočných proteínov. Takýto produkt má podpriemernú až nízku kvalitu. Preto, ak nájdete v zložení kazeinát vápenatý tak viete, že bioaktivita produktu je takmer nulová.

Micelárny kazeín

Najlepšou voľbou sa javí kazeínový produkt, ktorý je so 100 % tvorený micelárnym kazeínom, o ktorého výhodách sme písali vyššie. Micelárny kazeín je proteín s postupným uvoľňovaním aminokyselín vo forme miciel (ochraný obal), ktorý sa vyrába z čerstvého odstredeného mlieka. Ultra a mikro filtráciou mliečnej bielkoviny sa odstraňuje laktóza (mliečny cukor) a tuk. Výsledkom je cca 85 %-ná bielkovina v sušine. Micelárny kazeín obsahuje až 90 % kazeínových miciel a určitý podiel srvátkového proteínu. Výhodou micelárneho kazeínu je perfektná stráviteľnosť a využiteľnosť. Micelárny kazeín je veľmi mazľavý a nápoj z neho je hustý. Produkt so skutočným micelárnym kazeínom nie je potrebné zahusťovať guarovou gumou a inými zahusťovadlami alebo plnidlami, čím sa spravidla dopĺňa kazeinát vápenatý, prípadne mliečny koncentrát nižšej kvality, aby mal podobne hustú štruktúru ako micelárny kazeín.

Povedali o kazeíne…

Dorian Yates, 6x Mr. Olympia

Ak by som mal odporučiť proteínový produkt, tak by to bola zmes micelárneho kazeínu a kvalitného srvátkového proteínu, doplnené prípadne o malú dávku vaječného albumínu. S takouto stratégiou budete mať istotu stáleho prísunu aminokyselín. Rozhodne je to lepšia voľba, ako použiť len jeden druh bielkovín.

Dr. Bill Campbell, University of South Florida

V rámci našej štúdie sme podávali pokročilým športovcom srvátkové proteíny alebo kazeínové produkty na báze micelárneho kazeínu po dobu 12 týždňov, a to každý deň. Sledovaní športovci dodržiavali rovnaký rysovací program. Skupina, ktorá dostávala micelárny kazeín, mala navrch v náraste svalovej hmoty, rovnako ako aj v progrese spaľovania tukov. Všetci veľmi dobre viete, aké obtiažne je budovať svalovú hmotu a zároveň spaľovať tuk.

Výnimočnosť Pure micelar

Náš produkt Pure Micelar obsahuje iba čistý micelárny kazeín v natívnej forme. Vďaka šetrnému spracovaniu je maximálne zachovaná bioaktivita.

Výroba Pure micelar prebieha modernou a špičkovou technológiou mikrofiltrácie, bez použitia chemikálií a agresívnych činiteľov. Neobsahuje žiadne nekvalitné kazeináty, u ktorých boli poničené citlivé štruktúry kazeínových miciel. Pure Micelar je výborne stráviteľný a veľmi účinne podporuje syntézu svalových bielkovín. Zvýšený obsah voľného L-glutamínu podporuje obnovu glykogénových zásob, zároveň tiež znižuje riziko pretrénovanosti a infekcie po náročných fyzických výkonoch.

Pure micelar sa po zmiešaní s vodou premení na ľahký a výživný nápoj lahodnej chute pripomínajúcej puding. Hustá a krémová konzistencia v spojení s výnimočne dlhou periódou pôsobenia vyvoláva trvácny a príjemný pocit sýtosti.

Pure micelar predstavuje dokonalú bielkovinu na užitie na noc aj v priebehu dňa. Unikátny a šetrný výrobný proces maximalizuje jeho vstrebávanie a využitie organizmom.

Pure micelar vyniká medzi kazeínovými produktmi najmä svojou čistotou a zložením. Dôkladnosť precízneho spracovania, žiadne prímesi, žiadne náhrady denaturovaným kazeinátom, vynikajúca chuť, toto všetko z neho robí lídra v kategórii kazeínových výrobkov.

  • 100%-ný natívny micelárny kazeín
  • bohatý na anti-katabolické aminokyseliny
  • maximálna bioaktivita produktu
  • extra dávka voľného glutamínu

Získajte maximum zo svojho tréningu

Na záver máme pre vás profesionálny tip, ako zo svojho tréningu dostať maximum a dodať telu dôležité živiny pre jeho regeneráciu a svalové prírastky. Ihneď po ukončení tréningu užite 1 dávku BCAA SYNERGY, o ďalších 30 minút proteínový nápoj zložený z 20 g – 30 g kvalitného srvátkového proteínu (HYDRO OPTIMAL WHEY alebo PURE CFM EVOLUTION) a 10 g – 20 g čistého micelárneho kazeínu Pure micelar. Je možné doplniť aj sacharidy pre optimálnu resyntézu glykogénu (maltodextrín, vitargo). Budete tak ťažiť z výhod rýchleho trávenia srvátkovej bielkoviny a anti-katabolického efektu postupne vstrebávaného micelárneho kazeínu. 

Odoberajte
naše novinky