ikona doprava zdarma Nezabudni si vybrať darček k tvojmu nákupu! Zistiť viac
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

BCAA SYNERGY – Ako optimálnou kombináciou aminokyselín podporiť regeneráciu

BCAA Synergy - článok

Aminokyseliny sú nevyhnutné pre regeneráciu svalovej hmoty po fyzickom výkone a pre stály prírastok svalov. Takto by pravdepodobne znela odpoveď každého športovca na otázku: „Na čo sú aminokyseliny?“ Áno, je to správna odpoveď a všeobecne známy fakt. Čo teda aminokyseliny sú? Keďže sa odpovede môžu rôzniť, radšej si to jednoducho vyjasníme. Ide o základné stavebné kamene bielkovín a sú druhou najväčšou zložkou (prvou je voda) svalov, buniek a ďalších tkanív. Aminokyseliny sa delia do rôznych skupín podľa štruktúry, ako napríklad alfa, beta gama, delta, ďalej sa delia podľa polarity, podľa úrovne pH, podľa stavby postranných reťazcov a tak ďalej. Asi najznámejšie delenie aminokyselín je na esenciálne a neesenciálne. Esenciálne aminokyseliny sú také, ktoré si telo nedokáže samo syntetizovať (vytvoriť), musia mu byť dodané potravou. Ide o 9 aminokyselín, medzi ktoré patrí aj všeobecne známe trio: leucín, izoleucín a valín, ktorým sa tiež v skratke hovorí BCAA – Branched Chain Amino Acids ( aminokyseliny s rozvetveným reťazcom). Tým máme prvú časť názvu bezkonkurenčného suplementu rozlúsknutú. Na druhú časť názvu – SYNERGY – sa pozrieme neskôr. Teraz sa poďme pozrieť na jednotlivé zložky tohto produktu.      

BCAA

V predchádzajúcom odseku sme sa zoznámili s aminokyselinami a dostali sme sa k trom z nich, leucínu, izoleucínu a valínu, alebo tiež BCAA, ktoré tvoria základ produktu BCAA SYNERGY. V tomto produkte sú tieto zastúpené v pomere 2:1:1, a javí sa ako najvhodnejšie, ak sa užívajú na lačný žalúdok. Pomer 4:1:1 je vhodný na užívanie spolu s jedlom (kvôli zohľadneniu Wolfovho zákona nadbytku esenciálnych aminokyselín), ak je požiadavka na zvýšený príjem leucínu. BCAA sú v svalových vláknach zastúpené 35% zo všetkých esenciálnych aminokyselín a sú nevyhnutné pre ich rast. Okrem toho slúžia tiež ako významný energetický zdroj pre svaly počas fyzického výkonu. Pri tréningu teda svaly spotrebúvajú vlastné BCAA a menia ich na energiu. Pokiaľ užijete BCAA pred tréningom, dodáte telu potrebný zdroj energie a ochránite tak svoju svalovú hmotu pred degradáciou. Veľmi vhodné je potom užiť BCAA po tréningu, lebo tieto aminokyseliny sa naozaj stávajú stavebnými kameňmi bielkovín a sú dôležité pre naštartovanie svalového rastu.

Efektívnou dávkou sa javí dávka 5 g pred aj po tréningu pre každého športovca s hmotnosťou 90 kg. Elitní športovci niekedy užívajú aj vyššie dávky, naproti tomu pre dievčatá, ženy a drobnejších športovcov sa osvedčila zhruba polovičná dávka.

A-AKG

Ďalšou zložkou BCAA SYNERGY je A-AKG. O čo sa vlastne jedná a čo sa skrýva za touto skratkou? A-AKG, alebo Arginín-alfa-ketoglutarát, je zlúčenina aminokyseliny arginínu a kyseliny glutarovej. A-AKG stimuluje v organizme produkciu oxidu dusnatého, známeho tiež ako NO. O pôsobení NO na ľudský organizmus by sa dal napísať ďalší článok. Pre jeho účinky, ako oddialenie únavy pri tréningu, zvýšenie výkonu, zvýšenie spotreby glukózy, výraznejšie prekrvenie svalov a ďalšie, sa A-AKG často používa ako základ väčšiny pred tréningových suplementov. Arginín, ako taký, má však na svedomí mnoho ďalších, v poslednej dobe neprávom zabudnutých, účinkov. Pôvodne bol arginín užívaný ako produkt na stimulovanie rastového hormónu. Ďalším faktom je, že pravidelné užívanie arginínu pozitívne ovplyvňuje aj vstrebávanie niektorých živín. Štúdie potvrdili, že užívanie aginínu zvyšuje citlivosť receptorov na inzulín, zlepšuje funkciu cievneho endotelu (výstelky) a zvyšuje aktivitu bunečných mitochondrií. Arginín ďalej podporuje redukciu podkožného tuku a chráni svalovú hmotu. Jeho užívanie po fyzickom výkone podporuje transport glukózy a aminokyselín do svalov. A tak spoločne s podporou vylučovania odpadových metabolitov prispieva k prehĺbeniu regenerácie.

Pred tréningová dávka A-AKG na stimuláciu NO sa môže niekedy vyšplhať až na 6 g. Pre BCAA SYNERGY sme zvolili 3 g tejto zlúčeniny v jednej dávke. Dôvodom je možnosť, že A-AKG je už obsiahnutá vo vašom pred tréningovom suplemente.

Po tréningu potom 3 g A-AKG podporia svalovú regeneráciu a umocnia účinok BCAA.

GLUTAMÍN

Ide o najviac zastúpenú aminokyselinu v kostrovom svalstve. Úloha glutamínu je dôležitá predovšetkým čo sa týka podpory proteosyntézy. Pokiaľ je hladina glutamínu v krvi znížená, ostatné aminokyseliny sú konvertované (prevedené) na glutamín, aby sa tento deficit vyrovnal. V opačnom prípade, teda pokiaľ je hladina glutamínu na vysokej úrovni, nie je táto konverzia iných aminokyselín na glutamín potrebná. Z tohto dôvodu sú glutamínu pripisované výrazne antikatabolické vlastnosti a tiež podporuje antikoatabolickú funkciu BCAA. Ďalším pozitívom je vplyv glutamínu na hladinu rastového hormónu (HGH), ktorú má schopnosť ovplyvňovať. Štúdie preukázali, že 2g glutamínu, prijatého orálne, môžu pomôcť zvýšiť hladinu HGH. Vyššie dávky tejto aminokyseliny už však na ďalší nárast hladiny HGH vplyv nemajú.

Ďalším pozitívom glutamínu je podpora regenerácie tým, že stimuluje uvoľňovanie hydrogénuhličitanu sodného. Ten neutralizuje odpadové kyslé únavové látky vznikajúce fyzickou námahou.

Pre BCAA SYNERGY sme ako optimálnu dávku zvolili 2200 mg (2,2 g), ktorá prispieva k celkovej podpore daného suplementu. Naopak, výrazne vysoké dávky glutamínu nie sú vhodné, pretože by mohli viesť k hromadeniu amoniaku v tele a k zažívacím problémom.

VITAMÍN B6 (pyridoxín)

Aby sme zaistili maximálnu účinnosť BCAA SYNERGY, nemohli sme zabudnúť ešte na jednu zložku, ktorá tento aminokyselinový suplement privádza k dokonalosti. Ide o vitamín B6. Pyridoxín, takto sa tento vitamín nazýva, sa aktívne zúčastňuje všetkých procesov proteosyntézy (tvorby bielkovín). Je úplne zásadný pre optimálne vstrebávanie BCAA. Podstatná je i jeho energetická funkcia pri produkcii alanínu a následne glukózy. Oddialením tvorby kyseliny mliečnej vo svaloch podporuje vyšší výkon. Pozitívny vplyv na regeneráciu má tým, že obmedzuje tvorbu pečeňovej močoviny a amoniaku v priebehu fyzickej námahy.

SYNERGY

Konečne sa dostávame k druhému slovu názvu tohto ojedinelého suplementu. Prvú časť názvu sme si už priblížili na začiatku a po troche teórie o látkach, ktoré BCAA SYNERGY obsahuje, je načase rozuzliť slovo „SYNERGY“. Synergia v slovenčine označuje efekt súčinnosti či spolupôsobenia niekoľkých činiteľov či prvkov, a to taký ktorý je väčší a kvalitatívne lepší než jednoduchý súčet samotných prvkov či činiteľov. Táto krkolomná definícia vyjadruje stav, keď 1+1>2. Teraz je už jasné, prečo tomuto predchádzala teória o jednotlivých zložkách BCAA SYNERGY. Áno, ide o unikátnu kombináciu rôznych látok, ktoré spolupracujú a jedna podporuje funkciu druhej tak, aby nastala maximálna účinnosť každej z nich. V prípade BCAA SYNERGY platí, že 1+1+1+1>4. Samostatné užívanie jednotlivých zložiek by nikdy nedosiahlo taký účinok v oblasti regenerácie po fyzickom výkone, ako v prípade ich spojenia starostlivo zvoleným pomerom v BCAA SYNERGY.

Ako teda dávkovať naše BCAA SYNERGY? Pre pohodlné užívanie je produkt úplne instantný a v piatich lahodných príchutiach – malina, pomaranč, melón, višňa a cola. Ak ste výkonnostný športovec, odporúčame užiť prvú dávku pred tréningom, a to pozvoľným pitím pred začatím výkonu a druhú dávku užiť ku koncu tréningu. Takto optimalizujete váš výkon a podporíte regeneráciu s proteosyntézou.

Tento špičkový produkt si našiel obľúbenie medzi športovcami rôznej výkonnostnej úrovne a jeho kvalitu využívajú napr. majster Českej republiky v kulturistike Pavel Samek, vicemajster ČR v kulturistike Jiří Kováč, popredný český MMA bojovník Tomáš Kužela, vicemajsterka sveta a európy junioriek Tatiana Kožuchová a ďalší. O nadštandardnej úrovni BCAA SYNERGY sa môžete presvedčiť sami, napríklad pomocou vzorkových balení. Zažite tú pravú synergiu na vlastnej koži!

Odoberajte
naše novinky