ikona doprava zdarma Nezabudni si vybrať darček k tvojmu nákupu! Zistiť viac
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

Základný kameň vašej suplementácie – Athletic Vita Solution

506

Už dlhšiu dobu postrádame na trhu vyvážený a komplexný multivitamínový prípravok. Preparát, ktorý by poskytoval základné mikroživiny v dostatočných dávkach, rešpektoval fyziológiu aj potrebu zaťažovaného organizmu a pritom nebol znehodnotený zložkami brániacimi vstrebávaniu obsiahnutých mikroživín. Chýba taký produkt aj Vám? Ak áno, je nasledujúci článok práve pre Vás.

Vzhľadom k absencii takéhoto produktu sme sa začali pohrávať s myšlienkou výroby nového multivitamínu. Až sa úvahy a teórie premenili v skutočnosť. A ako je už pri našich produktoch zvykom, hlavne v rade ATHLETIC, nedávame priestor kompromisom. Venovali sme zvýšenú pozornosť príprave špecifickej formule synergických mikronutrientov, a to v tých najvstrebateľnejších formách. Zmes zložiek je s dôkladnou starostlivosťou navrhnutá tak, aby nebrzdila Vašu výkonnosť alebo svalový rast, čo niektoré komerčné produkty naozaj môžu. Preto po našej novinke môžu bez obáv siahnuť i vrcholoví športovci. Predstavujeme VITA SOLUTION z línie ATHLETIC.

Prečo ATHLETIC VITA SOLUTION?

Určite sa všetci zhodneme, že intenzívne trénujúci športovci majú zvýšenú potrebu niektorých mikronutrientov. Ide predovšetkým o vitamíny skupiny B, vitamín C a E, chróm, železo a meď. To ovplyvňuje mnoho faktorov, ako napríklad strata minerálov počas potenia, najmä však tvorba energie. Nemalé nároky na mikronutrienty sú potom v dobe regenerácie a pri syntéze bielkovín po tréningu. Z toho je zrejmá dôležitosť optimálnej dávky mikroživín pre zachovanie výkonnosti a svalového rastu. Zloženie VITA SOLUTION sme dôkladne ladili, aby sme sa vyhli nižšie uvedeným problémom bežne ponúkaných multivitamínových zmesí.

Negatíva komerčných multivitamínových produktov

1) OPOZITNÉ PÔSOBENIE JEDNOTLIVÝCH ZLOŽIEK

Väčšina ponúkaných preparátov dnes obsahuje také minerály a ďalšie formule s magickými názvami, ktoré potom chŕlia z reklám, lenže nie vždy znamená receptúra s extrémne vysokým množstvom položiek to najlepšie. Obsah minerálov je úplne v poriadku, avšak musíme si dať pozor na celkovú skladbu zmesi, pretože niektoré prvky môžu byť opozitné voči iným a tým brániť ich vstrebávanie. Zle zostavený produkt tak môže viesť až k obmedzeniu výkonnosti či svalového rastu.

Vita Solution - Zinc free

Práve preto VITA SOLUTION neobsahuje napríklad zinok. Tento bezpochyby veľmi dôležitý prvok nájdete vo väčšine preparátov, avšak pre športovcov to znamená zásadné negatíva. Jednak ide o opozitný minerál pre meď a železo, čo sú veľmi dôležité prvky, a v druhom rade spôsobuje nepríjemnosti pri vstrebávaní bielkovín. Zinok prijatý s jedlom môže vo fáze regenerácie inhibovať vstrebanie aminokyselín, čo môže v konečnom dôsledku obmedziť rast svalovej hmoty a zvýšenie sily. Vzhľadom k tomu, že sa multivitamíny užívajú hlavne s jedlom, považujeme to za nepriaznivý efekt pre našich zákazníkov.

Pozn.1: Pre doplnenie zinku sa hodí iný produkt našej línie, a to 100 % ZINC CHELATE, ktorý odporúčame užívať na lačno, a predovšetkým oddelene od produktu ATHLETIC VITA SOLUTION.

Ďalšou problematickou zložkou v multivitamínových doplnkoch je vápnik. Nedostatok vápniku je pri športovcoch takmer vzácnosťou, pretože srvátkový proteín, ktorý je základom suplementácie takmer všetkých športovcov, ho poskytne v prijateľnej miere. Naopak nadbytok zvyšuje deficit horčíku a narušuje vstrebávanie pre nás dôležitého železa a mangánu. Väčšina športovcov trpí skôr nedostatkom horčíku, ktorý ale bohužiaľ bráni absorbcii mangánu a ako vyplýva z textu, pôsobí opozitne proti vápniku. Z týchto dôvodov sa zdá ako najvhodnejšia suplementácia vápniku (len v prípade nedostatku v strave) a horčíku (nedostáva sa v optimálnej miere väčšine športovcom) oddelene počas inej časti dňa a nebyť súčasťou jedného multivitamínového prípravku.

Pozn.2: Práve z tohto dôvodu vznikol produkt 100 % MAGNESIUM CHELATE, ktorý vďaka instantnej forme poskytuje možnosť doplnenia tohto často deficitného minerálu kedykoľvek počas dňa.

2) NEDOSTATOČNÉ MNOŽSTVO VÝZNAMNÝCH ZLOŽIEK

Pri analýze zloženia komerčných produktov bežne narazíte na zložky, ktoré v takomto výrobku nechcete. V iných prípadech zasa kvôli peknému vzhľadu “našlapaného” preparátu obsahujúceho maximum látok dochádza ku zníženiu obsahu kľúčových mikronutrientov. Často zistíte, že niektoré dôležité prvky, mnohokrát tie drahšie, chýbajú úplne. Ako jeden takýto príklad môžme uviesť vitamín K2, ktorý často na zozname položiek chýba. Pritom zdravotné benefity suplementácie týmto vitamínom potvrdilo mnoho štúdií.

Chróm je zložkou, ktorá väčšinou v receptúrach preparátov nechýba, často je však v nedostatočnom množstve, niekde až dokonca len v “kozmetickom”. Naša strava nie je na chróm bohatá, je preto vhodné dodávať ho telu v multivitamínovom produkte s obsahom vitamínu C, ktorý zlepší jeho využitie.

Často extrémne nízkou dávkou býva pri komerčných multivitamínoch zastúpená tiež skupina vitamínov B. Množstvo týchto vitamínov je spravidla tak nízke, že nemôže športovcovi poskytnúť akýkoľvek prínos. Na dôležitosti vitamínov B-komplexu sa vzácne zhoduje väčšina odborníkov. Odporučená dávka pre športovca sa udáva v desiatkach mg, ne v jednotkách! Výnimku tvoria tie, ktorých potreba sa udáva v mikrogramoch. VITA SOLUTION obsahuje 20 mg od každého z vitamínov skupiny B.

3) POUŽITIE NEÚČINNÝCH ČI DOKONCA POTENCIÁLNE NEBEZPEČNÝCH ZDROJOV MIKRONUTRIENTOV

Stále viac atlétov si začíná uvedomovať, že nie je zloženie ako zloženie a uprednostňujú tie preparáty, v ktorých sú použité hlavne vstrebateľné formy na obale uvedených minerálov. Ostražití by sme ale mali byť aj pri výpočte obsiahnutých vitamínov a ich foriem. Jedným z príkladov môže byť vyššie zmienený vitamín K. Pokiaľ sa Vám podarí nájsť produkt, kde sa vyskytuje, nemusí byť ešte úplne vyhrané. Väčšinou pôjde o K1 (phylloquinone), inak známy ako phytonadione. Aj keď je forma v poriadku, použitie pri suplementoch už nie. Vitamín K1 je deficitným veľmi zriedka, preto je vhodnejšie doplniť druhú hlavnú formu, a to vitamín K2. Obidva sa podieľajú na zrážanlivosti krvi. K2 však navyše pomáha pri prevencii ochorení srdca, pôsobí proti rozvoju rakoviny, zlepšuje kognitívne funkcie, podporuje zdravie pokožky, tvorbu kostnej hmoty a optimalizuje hladinu testosterónu, čo bude zaujímať hlavne športovcov. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že jeho nedostatok hladinu testosterónu znižuje.

Zastaviť by sme sa mali tiež pri pomerne dobre známom vitamíne A. Ako problémové však vnímame riziko jednoduchého predávkovania. Pri väčšine multivitamínových produktov nájdeme ako tri hlavné zdroje retinol, retinylpalmitát, alebo retinyl acetát. Tieto formy sa veľmi dobre vstrebávajú, ale pre telo je zložité rýchlo vylúčiť nadmernú dávku. To môže viesť k toxickej záťaži a vyústiť až do problémov s pečeňou. My sme použili beta-karotén ako jediný zdroj vitamínu A pre VITA SOLUTION. Táto výrazne bezpečnejšia forma predstavuje dve molekuly vitamínu A na konci spojené. Telo potom konvertuje beta-karotén na aktívny vitamín A len v prípade, kedy sa jeho hladina v organizme pohybuje na nižšej úrovni.

VITA SOLUTION v bodoch:

 • MULTIKOMPONENTNÝ PRODUKT BEZ ZLOŽIEK, KTORÉ BY BRÁNILI VYUŽITIU ŽIVÍN Z POTRAVY
 • DÔRAZ NA ZAISTENIE OPTIMÁLNEJ ABSORBCIE S VYLÚČENÍM OPOZITNÝCH ZLOŽIEK
 • B-KOMPLEX V DOSTATOČNEJ DÁVKE PRE AKTÍVNYCH ŠPORTOVCOV
 • 10 000 IU VITAMÍNU A VÝHRADNE Z BETA-KAROTÉNU
 • 200 IU VITAMINU E LEN V NETOXICKEJ FORME D-ALFA TOCOPHEROL SUCCINATE
 • 75 MCG VITAMÍNU K2 MK7
 • 200 MCG CHRÓMU PIKOLINÁTU
 • 2 MG PIPERÍNU PRE ZVÝŠENIE ABSORBCIE

Základné zložky pod drobnohľadom:

 • 10 000 IU BETA-KAROTÉN (VITAMÍN A)

Vitamín A hrá dôležitú úlohu pri udržaní zdravých očí, pokožky, zubov, kostí a slizníc. Práve vďaka pôsobeniu na sliznice pomáha v prevencii ochorení dýchacích ciest, ktoré často vedú k výpadkom v tréningu.

 • VITAMÍNY B-KOMPLEXU

Vitamíny typu B sú v športe pomerne kľúčové. Pracujú ako kofaktory pre tvorbu energie a športovci majú výrazne vyššie nároky na ich príjem.

 • VITAMÍN C

Tento známy antioxidant je dôležitý pre imunitné funkcie a tvorbu kolagénu. Podporuje okrem iného tiež produkciu oxidu dusnatého (NO). Športovci potrebujú preukázateľne vyššiu dávku, avšak nadmerný príjem pôsobí na telo negatívne. Ako potvrdili nedávne štúdie, príjem nad 1000 mg denne môže viesť ku zhoršeniu svalovej vytrvalosti a brzdiť svalový rast. Na základe všetkých doposiaľ známych poznatkov sme nastavili optimálnu dávku, aby ste mohli využiť jeho benefity bez negatívnych vplyvov.

 • VITAMÍN E

Vitamín E má rozhodujúci vplyv pri regenerácii po tvrdom tréningu a hrá tiež nemalú rolu v prevencii kardiovaskulárnych chorôb. Náš VITA SOLUTION obsahuje vitamín E výhradne v organickej forme D-Alfa-Tokoferolu. Ten je výrazne lepšie vstrebateľný ako syntetické formy nazývané DL-Alfa-Tokoferoly, ktoré sú tiež potenciálne karcinogénne.

 • VITAMÍN K2 MK-7

Vitamín K vo VITA SOLUTION nájdete len v biologicky aktívnej forme vitamínu K2-MK7. Táto forma jednoznačne ponúka najvyššiu biologickú aktivitu a bio dostupnosť zo všetkých foriem vitamínu K. Je úplne zásadný pre funkciu enzýmov, ktoré sa podieľajú na fixácii vápniku v kostiach. Považuje sa za dôležitého synergistu vitamínu D a podieľa sa na zachovaní optimálnej hladiny testosterónu.

 • CHRÓM PIKOLINÁT

Úplne zásadný prvok pre správnu funkciu metabolizmu a optimalizáciu funkcie inzulínu. Chróm je nutné dopĺňať predovšetkým pri športovcoch, pretože tréning zvyšuje jeho straty a nedostatok by mohol negatívne ovplyvniť nárast svalovej hmoty a redukciu tuku.

 • MEĎ

Dôležitý minerál pre udržanie zdravých kostí, nervov a kardiovaskulárnych orgánov, rovnako ako pre imunitné funkcie. Hrá dôležitú úlohu v produkcii energie, je synergistom železa a tým podporuje transport kyslíku. Niektoré výskumy dokonca naznačujú, že môže zvýšiť produkciu rastového hormónu.

Tu je vhodné zmieniť vzťah zinku a medi. Príliš veľa medi a súčasný nedostatok zinku sa považuje za rizikový faktor pre vznik únavového syndrómu. Práve preto odporúčame zaradiť suplementáciu zinkom, avšak kvôli optimálnej absorbcii užívajte zinok počas inej časti dňa, ako VITA SOLUTION.

 • ŽELEZO

Nevyhnutný minerál pre dodávku kyslíku k pracujúcim svalom. Športovci majú jednoznačne vyššiu potrebu železa. Národný úrad pre potraviny v USA dokonca odhaduje, že potreba železa pri športovcoch sa zvyšuje o 30-50 %.

 • JÓD

Rozhodujúci prvok pre optimálnu funkciu štítnej žľazy. Pri nás, Stredoeurópanoch, je riziko nedostatku jódu vyššie, keďže pravideľne nekonzumujeme ryby. Náš VITA SOLUTION obsahuje základnú dávku jódu.

 • MANGÁN

Kľúčový minerál pre mnoho funkcií v tele, vrátane tvorby testosterónu a prestavby spojivového tkaniva.

 • MOLYBDÉN

Minerál dôležitý predovšetkým pre detoxikáciu ľadvín. Diskutuje sa tiež o jeho pozitívnom vplyve na prevenciu kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny. Dokonca existuje dôkaz, že molybdén môže pomôcť predísť niektorým kardiovaskulárnym chorobám a zmienenej rakovine.

 • SELÉN

Stopový minerál, ktorý pomáha stabilizovať hladinu hormónov štítnej žľazy a je tiež dôležitý pre imunitné funkcie. Okrem toho je zásadný pre dobrú funkciu pečene. Štúdie naznačujú, že selén podporuje svalovú kontrakciu a tým silu. VITA SOLUTION obsahuje extra dávku selénu v chelátovej väzbe na aminokyselinu metionín.

Ako optimálne užívať VITA SOLUTION?

Užívajte VITA SOLUTION vždy s jedlom, ideálne s určitým podielom tuku. Vhodná je kombinácia VITA SOLUTION spoločne s produktom PURE OMEGA 3. Tým zaistíte optimálnu absorbciu zložiek obsiahnutých v prípravku. Ako ideálne sa javí užitie 2x denne.

!Pozor! Produkt neužívajte s jedlom, ktoré je bohaté na vápnik!! Vápnik totiž blokuje optimálne vstrebanie pre Vás dôležitého železa a mangánu. Vyhýbajte se príjmu VITA SOLUTION s potravinami typu syr, mlieko, jogurt atď. Dobrým vodítkom môže byť, aby jedlo neobsahovalo viac ako 200 mg vápniku. Všeobecne platí, že čím menej vápniku bude jedlo sprevádzajúce VITA SOLUTION obsahovať, tým lepšie.

Pár slov na záver…

Zloženiu VITA SOLUTION sme venovali extrémnu pozornosť a daný produkt koncipovali tak, aby pokryl potreby mikroživín tvrdo trénujúcich športovcov. Garantujeme vysokú kvalitu preparátu, čo dokazujú minerály výhradne vo vstrebateľných formách. Reprezentujú ich organické formy a minerály vo v chelátovej väzbe na aminokyseliny. V produkte nenájdete žiadne zdroje minerálov v oxidovej forme. Rovnakú pozornosť sme venovali i vitamínom. Okrem toho sme sa vyhli prídavku tzv. kozmetických zložiek, takže nehľadajte bylinné prídavky so sporným efektom, len pre „okúzlenie“ zákazníka. Avšak v každej tablete sa skrývajú len úplne základné zložky pre každého atléta, a to s ohľadom na prípadnú interakciu jednotlivých zložiek. VITA SOLUTION ponúka naozajstné riešenie príjmu mikroživín pre najnáročnejších užívateľov.

Referencie:

1. Louis, J, et al. Vitamin and mineral supplementation effect on muscular activity and cycling efficiency in master athletes. Appl Physiol Nutr Metab. 2010 Jun;35(3):251-60.
2. Clarkson, P. M. Effects of exercise on chromium levels. Is supplementation required? Sports Med. 1997 Jun;23(6):341-9.
3. Clarkson P. M. and Haymes E. M. Trace mineral requirements for athletes. Int J Sport Nutr. 1994 Jun;4(2):104-19.
4. Telford, R. D., et al. The effect of 7 to 8 months of vitamin/mineral supplementation on the vitamin and mineral status of athletes. Int J Sport Nutr. 1992 Jun;2(2):123-34.
5. Dam, B. V. Vitamins and sport. Br J Sports Med. 1978 Jun;12(2):74-9.
6. Pocobelli, G., et al. Use of supplements of multivitamins, vitamin C, and vitamin E in relation to mortality. American Journal of Epidemiology, 2009.
7. Kennedy, D. O., et al. Effects of high-dose B vitamin complex with vitamin C and minerals on subjective mood and performance in healthy males. Psychopharmacology (Berl). 2010 Jul;211(1):55-68.
8. Haskell, C. F., et al. Cognitive and mood effects in healthy children during 12 weeks supplementation with multi-vitamin/minerals. Br J Nutr. 2008 Nov;100(5):1086-96.
9. Major, G.C., et al. Multivitamin and dietary supplements, body weight and appetite: results from a cross-sectional and a randomised double-blind placebo-controlled study. Br J Nutr. 2008 May;99(5):1157-67.
10. Brilla, L. R. and Conte, V. Effects of a Novel Zinc-Magnesium Formulation on Hormones and StrengthJournal of Exercise Physiology online. 3(4): 2000.
11. Cinar, V., et al. Effects of magnesium supplementation on blood parameters of athletes at rest and after exercise. Biol Trace Elem Res. 2007 Mar;115(3):205-12.
12. Cordova, A. and Navas, F. J. Effect of training on zinc metabolism — changes in serum and sweat zinc concentrations in sportsmen. Ann Nutr Metab 1998:42:274-82.
13. Evans, G. W. and Johnson, E. C. Effect of iron, vitamin B-6 and picolinic acid on zinc absorption in the rat. J Nutr 1981:111: 68-75.
14. Freake, H. C., et al. Actions and Interactions of Thyroid Hormone and Zinc Status in Growing Rats. J. Nutr. 131: 1135-1141, 2001.
15. Haralambie, G., et al. Serum zinc in athletes in training. Int J Sports Med. 1981 Aug;2(3):135-8.
16. Persigehl, M. Changes in the serum zinc concentration in different metabolic situations. Z Klin Chem Klin Biochem. 1974 Apr;12(4):171-5.
17. O’Brien KO, Zavaleta N, Caulfield LE, Wen J, Abrams SA. Prenatal iron supplements impair zinc absorption in pregnant Peruvian women. J Nutr. 2000;130(9):2251-2255. (PubMed)
18. Wood RJ, Zheng JJ. High dietary calcium intakes reduce zinc absorption and balance in humans. Am J Clin Nutr. 1997;65(6):1803-1809. (PubMed)
19. McKenna AA, Ilich JZ, Andon MB, Wang C, Matkovic V. Zinc balance in adolescent females consuming a low- or high-calcium diet. Am J Clin Nutr. 1997;65(5):1460-1464. (PubMed)
20. Mendoza, C., et al. Effect of a micronutrient fortificant mixture and 2 amounts of calcium on iron and zinc absorption from a processed food supplement. Am J Clin Nutr. 2004 Feb;79(2):244-50.
21. Brzozowska, A., et al. Interaction of iron, zinc and copper in the body of animals and humans. Rocz Panstw Zakl Hig. 1989;40(4-6):302-12.
22. Fischer, P. W., et al. Effects of zinc on mucosal copper binding and on the kinetics of copper absorption. J Nutr. 1983 Feb;113(2):462-9.
23. Fischer, P. W., et al. The effect of dietary zinc on intestinal copper absorption. Am J Clin Nutr. 1981 Sep;34(9):1670-5.
24. Oestreicher, P. and Cousins, R. J. Copper and zinc absorption in the rat: mechanism of mutual antagonism. J Nutr. 1985 Feb;115(2):159-66.
25. Levander, O. A. and Whanger, P. D. Deliberations and evaluations of the approaches, endpoints and paradigms for selenium and iodine dietary recommendations. J Nutr. 1996;126(9 Suppl):2427S-2434S.
26. Food and Nutrition Board, Institute of Medicine. Iodine. Dietary reference intakes for vitamin A, vitamin K, boron, chromium, copper, iodine, iron, manganese, molybdenum, nickel, silicon, vanadium, and zinc. Washington, D.C.: National Academy Press; 2001:258-289.
27. Rubin, M. A, et al. Acute and chronic resistive exercise increase urinary chromium excretion in men as measured with an enriched chromium stable isotope. J Nutr. 1998;128(1):73-78.
28. Shirakawa, H., et al. Vitamin K deficiency reduces testosterone production in the testis through down-regulation of the Cyp11a a cholesterol side chain cleavage enzyme in rats. Biochim Biophys Acta. 2006 Oct;1760(10):1482-8. Epub 2006 Jun 6.

Odoberajte
naše novinky