ikona Nezabudni si vybrať darček k tvojmu nákupu! Zistiť viac
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

Vitamín K2 – známy aj neznámy vitamín

Vitamín K2 je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý si spájame predovšetkým s jeho vplyvom na ukladanie vápniku v organizme. Jeho potenciál je však oveľa vyšší.

Donedávna totiž vitamínu K2 nebola venovaná veľká pozornosť. Hlavným dôvodom je to, že vedci pomerne dlhú dobu hovorili iba o vitamíne K ako takom. Až na začiatku 20. storočia sa začali objavovať správy, že existuje viac foriem – K1 (fylochinón) a K2 (menachinón). Väčšina informácií, ktoré boli vtedy dostupné, sa týkala iba vitamínu K1. Postupom času sa však ukázalo, že účinky oboch variantov sa od seba výrazne odlišujú. Aj napriek tomu úrady zatiaľ K1 a K2 nerozdelili, takže napríklad referenčné hodnoty príjmu sú navrhnuté pre vitamín K všeobecne.

Výnimočne sa môžete stretnúť tiež s vitamínom K3. Využíva sa však veľmi málo vzhľadom k tomu, že aj v terapeutických dávkach môže byť toxický.

Formy vitamínu K2 alebo prečo výhradne MK-7!!

Rozdelením na vitamíny K1, K2 a K3 však celá problematika nekončí – vitamín K2 má totiž niekoľko ďalších poddruhov, ktoré sa označujú MK a číslovkou. Najbežnejšie sa v ľudskom tele vyskytuje typ MK-4, stretnúť sa však môžete tiež s MK-7, MK-8, MK-9 a MK-10.

Rozlíšenie jednotlivých foriem vitamínu K2 je pre vás dôležité predovšetkým preto, že biologická využiteľnosť formy MK-4 je nižšia ako u foriem MK-7 a vyšších. Je teda dobré rozlišovať, aký typ vitamínu K2 telu servírujete. Podľa dostupných výskumov je ideálne voliť vitamín K2 MK-7, okrem iného napríklad preto, že má zo všetkých podtypov najdlhší polčas rozpadu. Ostáva v obehu až 72 hodín (zatiaľ čo MK-4 iba hodinu až dve), takže je pre organizmus oveľa lepšie využiteľný.

To je dôvod, prečo vo všetkých suplementoch PROM-IN využíva výhradne túto formu!!

Blahodárne účinky vitamínu K2 na ľudský organizmus alebo nielen prevencia osteoporózy

Jednou z najdôležitejších funkcií vitamínu K2 je, ako sme zmienili na začiatku, zaistenie správnej distribúcie vápniku v tele. Priamo pôsobí na osteokalcín, bielkovinu hojne sa nachádzajúcu v kostiach a zuboch, ktorá má za úlohu vápnik viazať a hrá tak dôležitú rolu v mineralizácii kostrového systému. Ďalšou úlohou osteokalcínu je tiež zabraňovať kalcifikácii mäkkých tkanív a chrupaviek.

Zjednodušene si celý proces môžete predstaviť tak, že vitamín K2 aktivuje osteokalcín. Ten následne transportuje a ukladá vápnik v organizme presne tam, kde má byť – do kostí a zubov, čím zvyšuje ich pevnosť. Zároveň tým tiež predchádza hromadenie vápniku v cievach, teda takzvanému kôrnateniu ciev. Plní tiež vlastne dvě funkcie naraz. Pomáha proti rednutiu kostí (osteoporóze) a udržuje v kondícii kardiovaskulárny systém – napomáha predchádzať vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Štúdie dokonca naznačujú, že vitamín K2 by mohol znížiť riziko zlomenín aj pri pacientoch, ktorí už rednutím kostí trpia.

Zo všetkých foriem vitamínu K2 sú pre zdravie kostí najdôležitejšie predovšetkým MK-4 a MK-7, druhý zmienený však aktivuje väčší podiel osteokalcínu!!

Práve z vyššie zmienených dôvodov je príjem vitamínu K2 veľmi dôležitý pri užívaní vitamínu D. Z tohoto dôvodu náš produkt Vitamín MK7+D3 kombinuje tieto dva vitamíny v optimálnom pomere. Pretože práve vitamín K2 dokáže smerovať ukladanie vitamínu D, ale aj vápniku v tele, a tým chrániť organizmus pred rizikom arteriálnej kalcifikácie a kardiovaskulárnych problémov.

Vitamín K2 a protizápalové pôsobenie alebo čo možno neviete

Okrem pozitívneho vplyvu na zdravie kostí, zubov a kardiovaskulárneho systému ponúka vitamín K2 ďalšie obrovské benefity pre naše zdravie. Jedným z najväčších benefitov je preukázaný vplyv na redukciu zápalov. Vďaka štúdiám vieme, že vitamín K2 naozaj výrazne napomáha redukcii zápalov – a to najmä v kombinácii s už zmieňovaným vitamínom D a v dostatočnej dávke. Táto dávka by sa mala pohybovať medzi 100-200 µg denne.

Vitamín K2 a prevencia rakoviny

Účinky vitamínu K2 bývajú tiež často zmieňované v súvislosti s rakovinou. Anti-karcinogénny vplyv vitamínu K bol totiž pozorovaný pri rôznych rakovinových bunkových líniách, okrem iného napríklad pri bunkách rakoviny prostaty. Práve preto by mal byť vitamín K2 základom suplementácie pre mužov nad 40 rokov.

Dávkovanie vitamínu K2 alebo legislatíva pokrivkáva za výskumom

Optimálna dávka vitamínu K2 zatiaľ nie je presne stanovená, pretože oficiálne sa nerozlišuje medzi formou K1 a K2. V USA je odporúčaný denný príjem približne 120 µg/deň, európska EFSA je o niečo konzervatívnejšia – odporúča od 36 µg/deň do 54 µg/deň. V EÚ však stále oficiálne platí iba norma pre vitamín K ako celok, a to 75 µg/deň. Existujú však aj štúdie, kde bolo podávané až 360 µg MK-7 denne a to bez zistení akýchkoľvek vedľajších účinkov. A naopak napríklad anti karcinogénne pôsobenie sa preukázalo práve pri dávkach okolo 150 µg.

Bezpečnosť užívania suplementov obsahujúcich vitamín K2

Užívanie vitamínu K2 je všeobecne považované za bezpečné, keďže zatiaľ neexistujú správy o možnom predávkovaní. V jednej štúdii, kde účastníci dlhodobo užívali 180 µg MK-7 denne, neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky.
Napriek tomu je potrebné upozorniť na to, že pre pacientov užívajúcich liečivá znižujúce zrážanlivosť krvi (antikoagulanty), ako je napríklad Warfarín musia počítať s určitou interakciou a to už pri pomerne nízkej dávke 20 µg. Je to však jedna z mála skupín, kde by mohlo hroziť určité riziko. Názory na túto problematiku sa však rozchádzajú. K2 by totiž potenciálne mohol zmierniť negatívne účinky týchto liekov (napríklad vápenatenie ciev). Rozpor vzniká predovšetkým preto, že ani výrobcovia, ani hematológovia nerozlišujú podskupiny vitamínu K a zatiaľ bohužiaľ nemajú k dispozícii dostatok štúdií, ktoré by preukázali, že užívanie vitamínu K2 je pre týchto pacientov bezpečné.

Suplementácia vitamínom K2 a to predovšetkým vo forme MK-7 ponúka nesporné zdravotné výhody. Práve preto produkt Vitamín MK7+D3 predstavuje základ našej rady Longevity, ktorá je určená všetkým, ktorí chcú žiť dlhý a aktívny život.

Referencie: 

  1. Iinuma N. [Vitamin K2 (menatetrenone) and bone quality]. Clin Calcium. 2005 Jun;15(6):1034-9. Japanese. PMID: 15930719.
  2. Maresz K. Proper Calcium Use: Vitamin K2 as a Promoter of Bone and Cardiovascular Health. Integr Med (Encinitas). 2015;14(1):34-39.
  3. Shea, M. Kyla a kol. "Stav vitaminu K a vitaminu D: asociace se zánětlivými markery ve Framingham Offspring Study." Americký žurnál epidemiologie sv. 167,3 (2008): 313-20. doi:10.1093/aje/kwm306
  4. Nimptsch K, Rohrmann S, Linseisen J. Dietary intake of vitamin K and risk of prostate cancer in the Heidelberg cohort of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Heidelberg). Am J Clin Nutr. 2008 Apr;87(4):985-92. doi: 10.1093/ajcn/87.4.985. PMID: 18400723.
  5. Akbulut, Cengiz & Pavlic, Angelina & Petsophonsakul, Ploi & Halder, Maurice & Maresz, Katarzyna & Kramann, Rafael & Schurgers, Leon. (2020). Vitamin K2 needs an RDI separate from vitamin K1. Nutrients. 12. 1852. 10.3390/nu12061852.
  6. [Obeid A.E.F.E., Alawad, Aisha Mudawi, Ibrahim, Hanan Moawia, 2015. Isolation and characterization of bacillus subtillus with potential production of nattokinase. Int. J. Adv. Res., 3(3), 94–101.

Odoberajte
naše novinky