ikona doprava zdarma Nezabudni si vybrať darček k tvojmu nákupu! Zistiť viac
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

Pyridoxal-5'-Phosphate alebo čo sa skrýva za tajomným názvom

Pyridoxal-5'-Phosphate predstavuje aktívny koenzým vitamínu B6, ktorý sa podieľa na približne 168 životne dôležitých enzymatických procesoch v našom tele. Okrem iného sa podieľa na procese deaminácie, pri ktorom prebieha premena esenciálnych aminokyselín na neesenciálne. P5P tiež pomáha transportu mikroživín, ako je horčík (preto v našom produkte kombinujeme P5P práve s horčíkom), cez bunkové membrány, čo pomáha zvýšiť rýchlosť vstrebávania. Pyridoxal-5'-Phosphate teda predstavuje veľmi zaujímavú látku pri podpore nášho zdravia, výkonnosti a dlhovekosti. Poďme sa naňho pozrieť bližšie.

Pyridoxal-5'-Phosphate alebo v čom je jeho jedinečnosť 

Hlavnou výhodou koenzýmovej formy vitamínu B6 sa považuje to, že ho telo priamo využíva bez premeny. Existuje niekoľko zlúčenín, ktoré sa bežne označujú ako B6 vrátane pyridoxínu, pyridoxalu, pyridoxamínu a ich príslušných 5'-fosfátových foriem. Tie sú považované za pyridoxínové vitaméry a naše telo je schopné ich prevodu. To znamená, že pyridoxín môže byť premenený na pyridoxal-5'-fosfát a neskôr zasa späť na pyridoxín. Každá z týchto zlúčenín hrá v našom tele jedinečnú a dôležitú rolu, ale iba P5P má aktívnu koenzýmovú úlohu. Pyridoxal-5'-fosfát riadi metabolizmus aminokyselín, napomáha tvorbe neurotransmiterov a je kofaktorom viac ako 150 enzýmov v našom tele.

Pyridoxal-5`-Phosphate versus pyridoxín HCL

V strave a väčšine doplnkov výživy sa stretávame s vitamínom B6 vo forme pyridoxín hydrochloridu. Táto zlúčenina je telom používaná na podporu enzymatických procesov, ktoré sú pripisované aktivite P5P. Musí ale prísť k premene v pečeni. Takže aj suplementácia pyridoxínom HCL je efektívna, dokonca je pre niektoré ciele aj efektívnejšia ako použitie P5P. Čo ale iba naznačuje to, čo zdôrazňujeme často, že hodnotenie suplementácie v štýle lepšie/horšie je obmedzená a hlúpa. Ale poďme naspäť k P5P. Výskum procesu premeny pyridoxínu HCL naznačuje, že 30 minút po perorálnom použití pyridoxínu bolo až 40 % difundovaného do krvného riečišťa vo forme rôznych metabolitov, čo ukazuje na veľmi efektívnu funkciu premeny v našom tele a mohlo by to evokovať pocit toho, že užívanie P5P postráda zmysel. Máme tu ale aj práce, ktoré zistili, že plazmatické hladiny pyridoxal-5`-fosfátu sa zvýšili takmer o 60 % práve po podaní P5P v porovnaní s podaním pyridoxín hydrochloridu.

A čo teraz s tým? 

Je P5P kľúčovou zložkou, ktorá nám zaistí dlhovekosť, zdravie a optimálnu výkonnosť? Alebo si úplne v pohode vystačíme s klasickou suplementáciou vitamínu B6 vo forme pyridoxín HCL? Ako to najčastejšie býva, riešenie bude asi niekde uprostred. Rozhodne teda nezatracujte základné suplementy na báze pyridoxínu HCL. Súčasne však neignorujte benefity, ktoré ponúka suplementácia koenzýmom vitamínu.

Poďme si teda niektoré z týchto benefitov prebrať.

V čom teda hrá Pyridoxal-5'-Phosphate prím?

Pyridoxal-5`-Phosphate & Magnesium

P5P predstavuje ideálneho synergistu pre horčík. Pyridoxal-5'-fosfát totiž veľmi efektívne podporí medzibunkový transport horčíku. Tu niekoľko štúdií potvrdilo, že P5P je efektívnejší ako pyridoxín HCL. Súčasné podanie horčíku a P5P podporí relaxačný a regeneračný účinok horčíku.

Pyridoxal-5`-Phosphate pre duševné zdravie a kognitívne funkcie 

Pyridoxal-5`-Phosphate má pozitívny vplyv na hladinu serotonínu a GABA v mozgu, teda dvoch kľúčových neurotransmiterov, ktoré kontrolujú náladu, vnímanie bolesti a úzkosť. Bol skúmaný efekt suplementácie P5P opäť v kombinácii s horčíkom. Výskum pri predmenštruačných období žien jednoznačne preukázal pokles príznakov zníženia krvného tlaku, zadržovania vody a pocitu úzkosti pri týchto ženách. Táto štúdia tiež preukázala, že efekt kombinácie P5P a horčíku je výrazne vyšší ako samotná suplementácia horčíkom.  

Pozn: Relaxačný efekt a pozitívny anxiolytický (redukcia úzkosti) efekt P5P je hlavným dôvodom pre vytvorenie produktu Magnesium + P5P v línii PROM-IN® Longevity. 

Na záver Pyridoxal-5`-Phosphate a glykácia alebo možno kľúč k dlhovekosti 

Glykácia je proces, kedy cukry reagujú s proteínami za vzniku proteínových „krížových väzieb“. Tieto zosieťované proteíny sa nazývajú pokročilé glykačné koncové produkty (AGE). Rozvoj šedého zákalu v očnej šošovke, pokles funkcie obličiek, poškodené jemné endoteliálne bunkové vrstvy našich krvných ciev a nevzhľadné ochabnutie a vrásnenia našej kože, to všetko sú dôsledky glykácie. Jedným z najznámejších antiglykačných činidiel je práve Pyridoxal-5`-Phosphate. A práve táto jeho vlastnosť z P5P robí jeden z najperspektívnejších suplementov v ANTI-AGING medicíne. Rozumiete tomu správne, P5P Vám môže pomôcť týmto mechanizmom spomaliť nielen starnutie kože, ale spomaliť pokles renálnych funkcií, dokonca sa hovorí o prevencii Alzheimerovej choroby. V tomto ohľade stále prebieha výskum, ale musíte uznať, že je to zaujímavé.

Záverečné zhrnutie: 

 • Pyridoxal-5`Phosphate predstavuje zaujímavú zlúčeninu. Výskum naznačuje, že v niektorých prípadoch môže priama suplementácia P5P ovplyvniť sérové ​​hladiny lepšie ako pyridoxín HCL.
 • Pyridoxal-5'-Phosphate má jednoznačný synergický vzťah s horčíkom. Výskum naznačuje, že P5P zjednodušuje transport minerálov cez bunkové membrány. Predovšetkým pri suplementácii glycinátom horečnatým je tento efekt citeľný.  
 • Bolo preukázané, že sérové ​​hladiny P5P sú prediktormi mnohých typov ochorení vrátane rakoviny, cukrovky, kardiovaskulárnych chorôb a niektorých krvných chorôb. 
 • Dá se predpokladať, že udržanie optimálnych hladín Pyridoxal-5'-fosfátu v sére bude mať pozitívny vplyv na zdravie a dlhovekosť. A to rozhodne stojí za zváženie suplementácie touto zaujímavou látkou.

Poznámka pod čiarou – dávkovanie

Účinná dávka Pyridoxal-5'-phosphate je podľa väčšiny štúdií niekde medzi 20-50 mg. Práve preto je náš produkt koncipovaný tak, že už dve kapsule Vám poskytnú 20 mg tejto zlúčeniny. Opäť teda zdôrazňujeme, u nás sa na zložení produktov môžete spoľahnúť a nebojíme sa zrovnanie s konkurenciou.

Referencie:

 1. http://enzyme.expasy.org/cgi-bin/enzyme/enzyme-search-cf?Pyridoxal_5%27-fosfát
 2. https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/10730/pyridoxal-5-phosphat-dependent-epilepsiy
 3. http://enzyme.expasy.org/cgi-bin/enzyme/enzyme-search-cf?Pyridoxal_5%27-fosfát
 4. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB6-HealthProfessional/#h5
 5. Cell Biochem Biophys. 2007;48(2-3):147-57.
 6. Biochem J. 2007 Dec 1;408(2):251-8.
 7. Medicina (B Aires). 2000;60(5 Pt 1):645-56.
 8. Nephrol Dial Transplant. 2007 Aug;22(8):2165-74.
 9. 2002 Sep;51(9):2826-32.

Odoberajte
naše novinky