ikona doprava zdarma Využi zľavový kód MDD20 a získaj zľavu 20% Hneď nakupovať
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

Probiotiká - návod, ako prežiť dovolenku bez ujmy

Cestovanie a dovolenka môžu byť vzrušujúcim zážitkom. Cestovanie však znamená aj iné jedlo, inú vodu, iné časové pásma a odlišné podnebie. To všetko si vyberá daň na našom tele a často vedie k zdravotným problémom, ktoré sa týkajú hlavne tráviaceho systému. 

Otrava jedlom a cestovateľská hnačka (traveler’s diarrhea - TD) sú dva stavy, ktoré môžu spôsobiť, že na svojej ceste ochoriete. Nadúvanie a zápcha sú niektoré ďalšie bežné problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť počas cesty. 

Probiotiká - váš záchranca počas cestovania

Probiotiká vám môžu pomôcť predísť týmto nepríjemným zažívacím poruchám, a môžu tak pôsobiť ako životabudič počas vašich cestovateľských dní. Probiotiká obsahujú priateľské baktérie, ktoré sa väčšinou vyskytujú prirodzene v našich črevách. Interakciou s imunitnými bunkami tela pomáhajú probiotiká udržiavať zdravé črevá. Užívanie probiotík tak môže pomôcť vybudovať silný imunitný systém a umožniť plynulé fungovanie tráviaceho systému.

Probiotiká sú zvyčajne zmesou rôznych baktérií, z ktorých sú najčastejšie Lactobacillus, Bifidobacterium a Saccharomyces.

Početné štúdie poskytli dôkazy o tom, že probiotiká sú účinné pri kvasinkových infekciách, otrave jedlom a hnačkách, najmä hnačkách cestujúcich. Metaanalýza publikovaná v časopise Epidemiology and Health v roku 2018 poskytuje vysoko kvalitné dôkazy o tom, že probiotiká sú účinnou možnosťou prevencie TD.

Probiotiká sú bezpečné pre použitie u dojčiat a detí. Ich dostupnosť v rôznych formách, či v tekutom stave alebo ako kapsuly, uľahčuje ich podávanie aj najmenším.

Ako nám pomáhajú probiotiká pri cestovaní?

Probiotiká držia zápchu na uzde. Probiotiká tvoria ochrannú bariéru nad sliznicou črevného traktu a chránia pred vstupom akýchkoľvek patogénnych baktérií do tela prostredníctvom potravy alebo vody. Kedy by mal človek brať probiotiká? Probiotiká by sa mali začať podávať najmenej dva týždne pred plánovaným vycestovaním. To pomáha k uloženiu užitočných baktérií v čreve. To následne optimalizuje imunitné funkcie a pomôže zabezpečiť dobré zdravie pri cestovaní. Je však dôležité pokračovať v užívaní probiotík počas celej cesty. Malo by sa v ňom pokračovať najmenej dva týždne po návrate z cesty domov.

Ktoré probiotiká sú najvhodnejšie na cestovanie?

Pri výbere vhodného probiotika pre vaše cestovanie je potrebné vziať do úvahy nasledujúce body.

  • Probiotiká musia byť stabilné pri skladovaní. Tie, ktoré vyžadujú chladenie, nemusia byť vhodné počas cestovania.
  • Mali by ste vždy skontrolovať dátum spotreby probiotík.
  • Pred výberom vhodného probiotika je potrebné zvážiť aj CFU alebo množstvo živých mikroorganizmov. Na cestovanie sa všeobecne odporúčajú probiotiká s 1-30 miliárd CFU
  • Mali by sa zvoliť probiotiká s rôznymi druhmi, napríklad formulka obsahujúca Lactobacillus a Bifidobacterium.

Aj keď sa probiotiká javia ako udržateľná alternatíva bezpečného výletu, vždy je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Vyhýbanie sa miestnej vode, ľadu a ovociu môže pôsobiť ako ďalšie preventívne opatrenie. Ak cestujete do vysoko rizikových oblastí, odporúča sa aj vakcína proti cestovateľským hnačkám.

Mojim odporúčaným produktom je Synbion Probiotic od PROM-IN, ktoré kombinujú probiotický prípravok lactospore® s obsahom 1,5 miliardy probiotických spór bacillus coagulans a vitamín D3, ktorý prispieva k normálnej funkcii imunitného systému. Vďaka pridanej prebiotickej vláknine prebieha k vytvoreniu takzvaného synbiotika.

Autor: Mário Bunda, IG: @mariolionn

3C161173-66F9-401B-A738-199AC56ED190jpeg

Odoberajte
naše novinky