ikona doprava zdarma Využi zľavový kód MDD20 a získaj zľavu 20% Hneď nakupovať
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

Prečo vlastne brať multivitamín?

662

Na úvod by sme si asi mali povedať, prečo je vlastne dôležité nejaký multivitamín brať. Mnoho ľudí tvrdí, že keď máte dostatočne pestrú stravu, žiadny multivitamín nepotrebujete. To je samozrejme otázka na dlhú debatu. Či už preto, že niektoré mikronutrienty sú obsiahnuté v kalorických potravinách a pre zaistenie ich adekvátneho príjmu by sme sa dostali na veľmi vysoký príjem, alebo pretože kvalita niektorých potravín, najmä tých dovážaných, nie je skrátka taká, aby obsahovali toľko nutrientov, ktoré naše telo potrebuje.

Navyše niektoré zložky stravy bránia vstrebávaniu mikronutrientov. Napríklad rafinované cukry, rovnako ako produkty z bielej múky, ako je biely chlieb, môžu znížiť hladinu minerálov v krvi, napríklad zinku a horčíku. Potraviny bohaté na vápnik, napríklad mliečne výrobky, zasa bránia absorpcii ako zinku, tak aj horčíku. Ďalším dôvodom, prečo si zaobstarať kvalitný vitamín, je určite šport. Keď športujete, potreba mikroživín výrazne rastie, pretože ich vaše telo pri tréningu stráca. To je spôsobené mnohými faktormi – strata minerálov v potu a moči, alebo potreba ich väčšieho množstva pri výrobe energie počas cvičenia, rovnako aj využitie na zotavenie a syntézu bielkovín po tréningu. Potreba sa zvyšuje obzvlášť vtedy, keď ste v kalorickom deficite.

Informáciu o tom, že multivitamín je vlastne úplne zbytočný suplement, sa bohužiaľ môžte dočítať aj z pier „odborníkov“ na rôznych weboch zaoberajúcich sa zdravým životným štýlom. Taký odborník je buď nedostatočne vzdelaný, čo sa problematiky vitamínov týka, alebo imaginárny a takýto článok slúži len ako marketingový ťah farmaceutického priemyslu, čím sa snaží svojich zákazníkov presvedčiť o tom, že nie je dôležitá prevencia chorôb, ale ich liečba.

Niektorí lekári a odborníci na výživu dokonca zašli tak ďaleko, že tvrdí, že užívanie vitamínov a minerálnych doplnkov môže byť až životu nebezpečné. Toto tvrdenie je však založené na zle prevedených a tým teda aj skreslených štúdiách. Nedávno bola prevedená veľká štúdia (na prečítanie tu), ktorá skúmala 38 000 starších žien, kedy bola údajne pri suplementácii multivitamínom, vitamínom B6, kyselinou listovou, zinkom a meďou, pozorovaná vyššia pravdepodobnosť úmrtnosti. Áno, ale teraz si k tejto štúdii poďme povedať to podstatné.

Po prvé – išlo o výskum medzi STARŠÍMI ženami, čo je samé o sebe zavádzajúce a navyše – subjektom nikto doplnky neposkytoval, len sa spoliehalo na to, že ich užívajú. To je síce veľmi pekný postup, ale rozhodne nie vedecký, a práve preto nemôžme výsledok považovať za dôveryhodný. Druhým „detailom“ tejto štúdie, ktorý je pochybný, je fakt, že mnoho ľudí, ktorým je diagnostikovaná nejaká choroba, začína užívať doplnky výživy s nádejou, že ich zachránia. Nie je predsa možné tvrdiť, že pokiaľ chorý človek začal užívať vitamín v rámci viery v zlepšenie svojho zdravotného stavu a zomrie, že príčinou úmrtia je práve doplnok výživy.

Našťastie štúdií, ktoré sú za užívanie vitamínov, je oveľa viac ako tých, ktoré označujú suplementáciu multivitamínom za škodlivú. Tieto štúdie ukazujú, že zaradenie vitamínov je prospešné pre zdravie, či už ide o kosti, kožu, zdravý vzhľad, či funkciu orgánov. Nemenej dôležitú úlohu hrá kvalitný multivitamín aj pre podporu športového výkonu. Dokonca sa ukazuje, že multivitamín je dôležitý pre podporu mozgovej činnosti. A čo viac – môžte ho využiť ako prostriedok na podporu spaľovania tukov! Investícia do kvalitného multivitamínu by mala byť teda jednou z prvých v oblasti suplementov vôbec.

Na čo sa teda zamerať pri výberu skutočne funkčného produktu?

Multivitamín by mal byť základným prvkom suplementácie nielen pre všetkých ťažko trénujúcich športovcov, ale aj pre bežnú populáciu. Vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre mnoho funkcií tela, vrátane správnej regenerácie a rastu svalovej hmoty. Lenže nie je  multivitamín ako multivitamín. Na trhu nájdeme výrobky, ktoré sú skutočne funkčné, ale tiež bohužiaľ mnoho takých, ktoré sa síce tvária užitočne, ale majú „svoje muchy“.

Hovoríte si, že výber multivitamínu je vlastne len o tom, koľko doňho chcete investovať? Možno robíte chybu. Existujú totiž aspekty, ktoré by ste nemali pri výberu vitamínu brať na ľahkú váhu, pretože nie vždy sú výrobky správne koncipované a nie vždy v nich nájdete to, čo by mali obsahovať. Na čo sa tedy pri výbere vitamínu zamerať a na čo si dať pozor?

Opozitné a vzájomne sa vylučujúce prvky

Možno Vás to prekvapí, ale existujú kombinácie vitamínov a minerálov, ktoré sa vzájomne „odpudzujú“ alebo inak povedané, blokujú navzájom vstrebávanie jeden druhého, prípadne ich príslušná koncentrácia v krvi ovplyvňuje vstrebávanie ďalších dôležitých živín.

Vzhľadom k tomu, že multivitamín väčšinou užívame spolu s jedlom, ideálne s raňajkami, ktoré obsahujú bielkoviny, alebo aminokyseliny, je potrebné dať si pozor na zinok. Zinok totiž môže narušiť vstrebanie aminokyselín z jedla. Ďalej zastavuje absorpciu medi a železa, prvkov, ktoré by naopak mali byť súčásťou multivitamínu, a preto je lepšie užívať ho samostatne.

Druhú zložku, ktorú by váš multivitamín nemal obsahovať, je horčík. Horčík je nepochybne dôležitým minerálom, najmä pre športovcov, ale môže zabraňovať v absorpcii vápniku, čo je dôvodom, prečo by nemal byť v multivitamíne obsiahnutý. Ideálna doba na užitie horčíku je, ako určite viete, večer, ideálne pred zaľahnutím do postele. Zinok s horčíkom tvoria veľmi účinnú kombináciu na podporu vášho spánku a regenerácie.

Výpočtom prvkov, ktoré by vo vitamíne mohli robiť neplechu ešte nekončíme. Ďalším takýmto významným je vápnik. Veľmi podstatný minerál, ktorý ale ovplyvňuje absorpciu zinku, železa a mangánu. Logicky by teda v obsahu komplexného multivitamínového suplementu nemal byť, napriek tomu ho 95 % multivitamínov obsahuje! Jeho nedostatok je pomerne vzácny, takže v multivitamíne vlastne „nie je až tak potrebný“, ale pri jeho absencii je tiež lepšie užívať ho separovane.

Posledným prvkom, ktorý vo svojom multivitamíne nechcete, je fosfor. Bežná strava ho totiž obsahuje dostatok a jeho nadbytok môže brániť premene vitamínu D na aktívnu formu 1,25-dihydroxyvitamínu D v obličkách. Vzhľadom na to, že táto forma je najúčinnejšou formou vitamínu D, ktorá prináša väčšinu jeho zdravotných benefitov pre organizmus, môže to mať negatívne dôsledky na zdravie kostí, rovnako tak vás to môže pripraviť o ďalšie výhody, ktoré vitamín D poskytuje, ako je väčšia svalová sila a vyššia hladina testosterónu.

Nevhodná forma použitých surovín

Nezáleží iba na tom, aké prvky váš multivitamín obsahuje, ale tiež na tom, v akej forme sú v suplemente obsiahnuté. Bohužiaľ častým problémom, ktorý sa dnes vyskytuje, je, že spoločnosti používajú lacné, neúčinné alebo dokonca potenciálne nebezpečné formy určitých vitamínov a minerálov.

Napríklad väčšina multivitamínov ani neobsahuje chróm, a pokiaľ áno, je to často chlorid chrómu, čo je veľmi zle vstrebateľná forma. Najmä športovci ale potrebujú takú formu, ktorá sa bude ľahko a rýchlo vstrebávať. Oveľa lepšie je na tom pikolinát chrómu. Skúmajte dôkladne nielen to, čo váš vitamín obsahuje, ale podstatné sú aj formy použitých surovín, pretože práve tie ovplyvňujú vstrebateľnosť jednotlivých nutrientov.

Ďalšou zložkou, na ktorej použitej forme záleží, je vitamín A. Uistite sa, že je vo vami vybranom multivitamíne pridaný trans-beta-karotén, čo je forma provitamínu A, ktorá zabraňuje potenciálnej toxicite a poskytuje Vám len také množstvo vitamínu A, ktoré vaše telo potrebuje a využije. Vitamín A sa často v multivitamínoch vyskytuje najmä ako vopred pripravený vitamín A (retinol) vo forme retinylpalmitátu alebo retinylacetátu. Tieto formy sa rýchlo vstrebávajú, ale pomaly sa vylučujú z tela, čo môže viesť k toxicite a problémom s pečeňou, pokiaľ je dávka príliš vysoká.

Tretí vitamín, na ktorého formu je potrebné pri výbere multivitamínu prihliadnuť, je vitamín K, pokiaľ je teda vôbec vo výrobku obsiahnutý. Ohľadne vitamínu K sú stále realizované štúdie, či je účinnejšia forma K1 (Fylochinón) alebo K2 (Menachinón). Pri použití oboch foriem sa ako ideálny uvádza pomer 1:8 teda napríklad 5 mg K1 a 45 mg K2. Najvyššiu biologickú aktivitu a bio dostupnosť zo všetkých foriem vitamínu K však podľa štúdií ponúka forma vitamínu K2 – MK7.

Absencia podstatných prvkov alebo ich nedostatočné množstvo

Ďalšou vecou, ktorú by ste si pred investíciou mali overiť, je to, či vybraný produkt obsahuje všetky dôležité prvky a tiež v akom množstve jednotlivé nutrienty obsahuje.
Jedným z veľmi dôležitých vitamínov, ktorý výrobcovia „zabúdajú“ pridávať do svojich produktov, je už zmienený vitamín K. Pritom vitamín K je pre telo skutočne podstatný – slúži ako opora pre mnoho telesných funkcií, ako je napríklad regulácia zrážania krvi, budovanie zdravých a silných kostí, ovplyvnenie citlivosti na inzulín a reguláciu hladiny glukózy v krvi. Tiež podporuje mozgové funkcie a je užívaný ako prevencia proti rakovine a ochoreniam srdca. Za zmienku stojí aj to, že podporuje zdravie kôže a zvyšuje produkciu testosterónu. Slušný výpočet benefitov, že? Pritom práve vitamín K v multivitamínoch chýba vôbec najčastejšie a výskumy naznačujú, že jeho nedostatkom trpí oveľa viac ľudí, ako sa doteraz predpokladalo. Čo je alarmujúce.

Ďalšou kritickou položkou vo výpočte prvkov, ktoré často chýbajú v zložení, je jód. Hlavná funkcia jódu je podpora funkcie štítnej žľazy. Vzhľadom k tomu, že väčšina zemského jódu sa nachádza v oceánoch, nedostatok jódu je podstatným zdravotným problémom na celom svete. S nesprávnou démonizáciou soli/sodíku, klesá jeho príjem pomocou kuchynskej soli, do ktorej je pridávaný. Kuchynská soľ je jodidovaná – čo znamená, že má jód pridaný a je tak najjednoduchším spôsobom, ako jód prijímať. Pokiaľ teda nesolíte a nejete morské ryby, musíte nájsť tavý multivitamín, ktorý jód obsahuje a dokáže svojou dávkou pokryť dennú potrebu tohto prvku.

Tretím prvkom, na ktorý sa často nemyslí alebo je obsiahnutý v nedostatočnom množstve, je meď, ktorá je tiež dôležitá pri mnohých telesných funkciách, konkrétne pri produkcii červených krviniek a metabolizme tukov. Pre zaistenie jej adekvátnej absorpcie je dôležité, aby ste ju neprijímali spoločne so zinkom, ktorý je, ako sme sa už zmienili, lepšie užívať oddelene.

TIP: vitamín, ktorý spĺňa všetky kritériá, ktorá sú tu vymenované, je napríklad aj VITA SOLUTION!

O chróme už reč bola, ale aj ten je často v nedostatočnom množstve, napriek tomu, že ho v strave obvykle prijímame veľmi málo. Vstrebávanie chrómu podporuje vitamín C, takže je ideálne užívať tieto prvky spoločne, pokiaľ sa rozhodnete užívať ho samostatne mimo svoj multivitamín.

Poslednou skupinou, na ktorú by sme sa mali pri výbere účinného suplementu zamerať ako športovci, sú vitamíny rady B. Tie väčšinou v multivitamínoch sú, ale často v nedostatočnom množstve, pritom práve pre športovcov sú B vitamíny veľmi dôležitými mikro zložkami, okrem iného totiž posilňujú nervy a udržujú zdravé krvné bunky.

Bežný spotrebiteľ samozrejme neskúma zloženie podrobne, na čo sa väčšina výrobcov spolieha, a tak sa ponúka možnosť obsah trochu oklamať a ušetriť. Nakoniec, koľko ľudí skutočne vie, koľko medi, jódu alebo dokonca vitamínov B potrebuje? Veľmi málo. A veľa spoločností, zaoberajúcich sa výrobou vitamínových doplnkov, túto výhodu využívajú na to, aby zarobili viac peňazí pomocou nepatrných dávok, ktoré do zloženia dávajú.

Zlá absorbcia

Samozrejme kúpou multivitamínového suplementu so všetkými zložkami a v zodpovedajúcich pomeroch ešte nie je dobojované. Mnoho vitamínov a minerálov vo forme suplementu totiž nemusí byť telom riadne spracovaných. Preto je potrebné nespoliehať len na preparáty, ale dbať aj na kvalitnú, vyváženú a pestrú stravu, ako prirodzený zdroj vitamínov a minerálov.

Pokiaľ ide o vitamíny, máme dobrú správu. Dá sa totiž využiť niekoľko trikov z bežného života, aby ste dokázali zvýšiť ich biologickú dostupnosť, a teda zaistiť ich lepšiu vstrebateľnosť. Napríklad je ideálne, pokiaľ samotný vitamín obsahuje zložky korenia ako je piperínkapsaicín alebo gingeroly*. Piperín je napríklad extrakt z čierneho korenia, o ktorom sa preukázalo, že zvyšuje vstrebávanie veľkého množstva vitamínov a minerálnych látok, najmä vitamínov B, Beta-karoténu a selénu. Pomôcť môže tak konzumácia multivitamínu s jedlom, ktoré niektorú z vyššie zmienených zložiek obsahuje. Alebo okoreňte si život a zaistite tak telu čo najlepšiu absorpciu vitamínov a minerálnych látok.

*gingerol je aktívnou zložkou čerstvého zázvoru, je príbuzný kapsaicínu.

Čo povedať na záver?

Kvalitný multivitamínový doplnok je jednou z najlepších služieb, ktorú môžte svojmu telu poskytnúť. Pri výbere dbajte na to, aby neobsahoval vzájomne sa vylučujúce zložky, alebo zle vstrebateľné formy jednotlivých vitamínov. Naopak kvalitný multivitamín musí obsahovať všetky dôležité prvky, ktoré telo potrebuje a to v správnych pomeroch a formách. Na trhu je bohužiaľ k dispozícii mnoho výrobkov, ktoré tieto podmienky nespĺňajú. Dôkladne študujte etikety a zloženie jednotlivých produktov, aby vaša investícia nebola zbytočnou.

Referencie:

1. Gibson, J. C., et al. Nutrition status of junior elite Canadian female soccer athletes. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2011 Dec;21(6):507-14.
2. Louis, J, et al. Vitamin and mineral supplementation effect on muscular activity and cycling efficiency in master athletes. Appl Physiol Nutr Metab. 2010 Jun;35(3):251-60.
3. Clarkson, P. M. Effects of exercise on chromium levels. Is supplementation required? Sports Med. 1997 Jun;23(6):341-9.
4. Dam, B. V. Vitamins and sport. Br J Sports Med. 1978 Jun;12(2):74-9.
5. Rautiainen, S., et al. Multivitamin use and the risk of myocardial infarction: a population-based cohort of Swedish women. American Journal of Clinical Nutrition 2010.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2424093/
6. Major, G.C., et al. Multivitamin and dietary supplements, body weight and appetite: results from a cross-sectional and a randomised double-blind placebo-controlled study. Br J Nutr. 2008 May;99(5):1157-67.
7. Lukaski, H. C. Magnesium, zinc, and chromium nutriture and physical activity. Am J Clin Nutr. 2000;72(2 Suppl):585S-593S.
8. Badmaev, V., et al. Piperine, An Alkaloid Derived From Black Pepper, Increases Serum Response Of Beta-Carotene During 14-Days Of Oral Beta-Carotene Supplementation Nutrition Research 19(3):381-388, 1999
9. Li, K., et al. Vitamin/mineral supplementation and cancer, cardiovascular, and all-cause mortality in a German prospective cohort (EPIC-Heidelberg). Eur J Nutr. 2012 Jun;51(4):407-13.

Odoberajte
naše novinky