ikona Nezabudni si vybrať darček k tvojmu nákupu! Zistiť viac
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

Ktorý typ srvátkového proteínu je najlepší?

387

Ktorý typ srvátkového proteínu je najlepší?
Naozaj potrebujem proteínový nápoj po tréningu?
Je srvátkový proteín naozaj tak skvelý?
A je teda lepší koncentrát, izolát alebo snáď hydrolyzát?

Toto je len ukážka niekoľko málo otázok týkajúcich sa príjmu bielkovín po tréningu. Ponúka sa nám množstvo rôznych informácií. Najmä na internete nájdeme veľa zdrojov s hocijakými návodmi a informáciami, často aj mylnými, zle interpretovanými, prípadne účelovo upravenými. Pokúsime sa teda do tejto problematiky vniesť ucelený súhrn informácií. Mimochodom, názor autora tohto článku, Pavla Sameka, na bielkoviny po tréningu znie: rozhodne áno!

Prečo po tréningu prijímať bielkoviny?

1/ V období po tréningu je nutné naštartovať syntézu svalových bielkovín, skrátene MPS (Muscle Protein Synthesis). Pre optimálny štart MPS je rozhodujúce takzvané aminospektrum bielkoviny. V tomto smere jednoznačne vedie srvátkový proteín.

Zvýšenie MPS príjmom WPI (whey protein isolate, tedy srvátkový izolát) = Vysoká absorpcia bielkovín = Stimulácia svalového rastu.

2/ Druhým dôvodom pre použitie srvátkového proteínu po tréningu je možnosť zvýšiť hladinu inzulínu. Inzulín je hormón, ktorý stimuluje regeneráciu a navyše inhibuje kortizol. Jednoducho povedané, inzulín veľmi efektívne prepne z katabolického módu na anabolický. Vďaka príjmu kvalitného proteínu po tréningu získame pre náš organizmus cenné aminokyseliny a môžeme v tele efektívne naštartovať anabolické procesy.

Je srvátkový proteín skutočne najlepší?

Nemáme radi tvrdenia, že je niečo najlepšie. Faktom však ostáva, že srvátkový proteín vedie v mnohých smeroch, a to predovšetkým v obsahu vetvených aminokyselín, najmä však leucínu. Leucín funguje ako mediátor proteosyntézy a veľmi efektívne podnecuje produkciu inzulínu.

ORIENTAČNÉ HODNOTY AMINOKYSELÍN V JEDNOTLIVÝCH ZDROJOCH BIELKOVÍN:
  Leucín EAA BCAA
WPI 12,0 49,6 22,4
Kazeín 9,2 44 19,6
Sójový izolát 6 36 13,6

Vysoký obsah BCAA stimuluje sekréciu inzulínu – dokonca aj bez asistencie sacharidov. Z nižšie uvedených grafov potom vyplýva, že vysoký obsah leucínu zaistí maximálne zvýšenie MPS vďaka tomu, že aminokyseliny z neho sú pomerne rýchlo k dispozícii.

Leucin

Zdravotné výhody srvátkového proteínu

Nielen, že srvátkový proteín stimuluje optimálne MPS, ale vďaka obsahu bioaktívnych frakcií podporuje imunitu. Podnecuje totiž tvorbu protilátok (IgA) a vďaka vysokému obsahu špecifických aminokyselín (cysteín) podporuje tvorbu glutatiónu, čo je veľmi dôležitý antioxidant. V neposlednej rade musíme zmieniť významný obsah glykomakropeptidov, ktoré sa podieľajú na výstavbe bunkových stien. (Tieto sú zachované iba u izolátov spracovaných šetrnými spôsobmi filtrácie.)

ČO NÁM TEDA SRVÁTKOVÝ PROTEÍN PONÚKA:
  • Zlepšenie absorpcie živín
  • Zvýšenie produkcie sérotonínu a tým kognitívnych funkcií
  • Zastavenie rastu patogénnych baktérií (napr. E. coli)
  • Zníženie oxidačného stresu a neutralizácia toxínov
  • Zlepšenie hodnôt hladiny krvnej glukózy
  • Podporu rastu probiotických baktérií
  • Zníženie rizika rozvoja rakoviny
  • Regeneráciu pečeň a prevenciu steatózy
  • Zlepšenie stavu pri autizme a depresiách

Veľká výhoda srvátkového proteínu je tiež to, že prípadná intolerancia je menej častá ako u druhého zástupcu bielkovín mlieka, kazeínu. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že ľudské materské mlieko je tvorené srvátkovou bielkovinou a kazeínom v pomeru 3:1, kravské mlieko má oproti tomu pomer 1:4.

Natívny srvátkový proteín vo forme koncentrátu, či izolátu, alebo snaď hydrolyzát?

To je jedna z najviac diskutovaných otázok naprieč spektrom športovcov a užívateľov bielkovinových preparátov. Jednoznačná odpoveď neexistuje, každopádne každý z nich môže byť vhodnejší pre rôzne potreby v danom období. Jednoduchým návodom pre výber proteínového nápoja môžu byť nasledujúce riadky:

1/ Pokiaľ je vaším cieľom predovšetkým zdravie a cvičíte pre dobrú formu, zvoľte kvalitnú, šetrne spracovaný koncentrát. Poskytne všetky zdravotné benefity a dostatočnú stimuláciu MPS (aj keď vďaka pomalšiemu vstrebaniu nižšiemu ako izolát). Ideálnym zástupcom je náš CFM Evolution. Ten vďaka zvýšenému obsahu BCAA stimuluje efektívne štart proteosyntézy. Zaujímavá cena a lahodná chuť z neho robia vysoko kvalitný, univerzálny produkt pre každého.

CFM Evolution

2/ Vysokú stimuláciu MPS pri súčasnom využití zdravotných výhod srvátky dosiahnete pri voľbe nášho ISOCLEAR. Ide o úplne čistý srvátkový izolát, spracovaný najmodernejšou technológiou, a zachováva si tak maximum všetkých frakcií srvátkovej bielkoviny. Okrem toho poskytne o 30% viac žiadúcich glykomakropeptidov oproti konvenčným izolátom. Z nášho pohľadu ide o najlepší jednozložkový proteín vôbec. Ponúka kompromis medzi maximálnou stimuláciou MPS, pričom súčasne zachováva všetky zdravotné benefity.

Isoclear

OBSAH BIOAKTÍVNYCH FRAKCIÍ SRVÁTKOVÉHO IZOLÁTU VYROBENÉHO METÓDOU CFM:

CFM Isoclear - procentuální zastoupení

Ďalšou výhodou srvátkového izolátu je takmer nulový obsah tuku a tiež nulový obsah laktózy. Vďaka tomu je proteín extrémne rýchlo stráviteľný. Je tiež veľmi dobre tolerovaný ľuďmi, ktorí majú problém s mliečnou bielkovinou a laktózou.

Výsledky laboratorních rozborů obsahu laktózy v novém PROM-IN ISOCLEAR.

3/ A nakoniec hydrolyzát. Ten hrá prím v boji o maximálnu zmenu telesnej kompozície. Prudké zvýšenie hladiny inzulínu bude najvyššie práve po použití hydrolyzátu. Nevýhodou však je, že hydrolýza už naruší pôvodnú štruktúru a tým sa ochudobňujete o prirodzené anabolické pôsobenie natívneho produktu. Z nášho pohľadu je teda hydrolyzát vhodný predovšetkým vo finálnej fáze prípravy, kedy je žiadúca stimulácia sekrécie inzulínu bez účasti sacharidov.

Hydro Optimal

POROVNANIE STIMULÁCIE SEKRÉCIE INZULÍNU WPH VS. WPI:

Porovnání stimulace sekrece inzulinu WPH vs. WPI

Snáď sa nám podarilo trochu vysvetliť, aké benefity ponúkajú jednotlivé typy srvátkových proteínov. A nabudúce sa pokúsime vysvetliť, aké výhody nám môže poskytnúť vhodná kombinácia srvátkového proteínu s ďalšími zdrojmi bielkovín.

Referencie:

1. Wolfe, R. 2000. Protein supplements and exercise. American Journal of Clinical Nutrition 72: 551S-557S. 2. Parise, G., et al. 2000.
2. Mero, A. 1999. Leucine supplementation and intensive training. Sports Medicine 27: 347-358.
3. Bounous, G., Batist, G., and P. Gold. 1991. Whey proteins in cancer prevention. Cancer Letter 57: 91-94.
4. Ha, E., et al. 2003. Functional properties of whey, whey components, and essential amino acids: mechanisms underlying health benefits for active people. Journal of Nutritional Biochemistry 14: 251-258.

Odoberajte
naše novinky