ikona doprava zdarma Nezabudni si vybrať darček k tvojmu nákupu! Zistiť viac
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

Hydrolýza srvátkového proteínu

Hydro - článok

V poslednej dobe sa čím ďalej, tým viac stretávame s pojmom hydrolýza, najmä v spojitosti so srvátkovým proteínom, ktorý je spravidla označovaný ako hydro. Čo sa týka tohto proteínu, často sa s ním spájajú ďalšie výrazy, ako sú stupeň hydrolýzy, biologická hodnota a pod. Čo sa vlastne pod týmito pojmami ukrýva, a ako im rozumieť, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Zo všetkého najskôr by sme sa mali zoznámiť s termínom biologická hodnota. Ten zaviedli biochemici na určenie kvality proteínov v strave, a to predovšetkým v spojení s obsahom aminokyselín, najmä esenciálnych. Každý hĺbavý a skúsený športovec však vie, najmä zo svojich vlastných skúseností, že metabolizmus proteínov nezávisí iba na obsahu aminokyselín. Významný vplyv majú aj stráviteľnosť a využiteľnosť.

Srvátkový proteín

Srvátkový proteín je v podstate lídrom na poli športovej výživy. Preto tu spomenieme pár faktov, ktoré súvisia s našou aktuálnou témou. Vysoká biologická hodnota srvátkových proteínov je už pomerne známym faktom. Ako sme už vyššie uviedli, je bohatý na esenciálne aminokyseliny. Ďalšou jeho výhodou je, že pri šetrnom a profesionálnom spracovaní v ňom zostanú zachované veľmi cenné bioaktívne frakcie, ako sú beta laktoglobulín, alfa laktoglobulín, sérový albumín, imunoglobulín, laktoferín, laktoperixidáza, peptóny proteázy a glykomakropeptidy (možno by sme mali trochu povedať o tom, čo sú to za veci a na čo sú, keď sa uvádzajú ako dôležité frakcie). Najmä posledné spomenuté glykomakropeptidy sú pre nás zaujímavé svojim podielom na výstavbe bunkových stien. Ďalej bola preukázaná priama súvislosť medzi obsahom glykomakropeptidov v strave a obranyschopnosťou organizmu proti vírusom chrípky a niektorým baktériám. Do tretice, glykomakropeptidy podporujú množenie užitočných (tzv. probiotických) baktérií mliečneho kvasenia v črevách, ktoré podporujú trávenie. Alfa laktoglobulín má, čo sa týka aminokyselín, unikátne zloženie. Obsahuje 63% esenciálnych aminokyselín a 24,5% vetvených aminokyselín (BCAA). Veľmi dobre na seba viaže vápnik, zinok, kobalt a mangán zo stravy, a tým sú lepšie vstrebateľné než minerály z multiminerálových prípravkov. Pre športovcov je veľmi dôležitý vplyv alfa laktoglobulínu na zvýšenie hladiny IGF-1, a tak v podstate srvátkový proteín umožňuje budovať svalovú hmotu i pri redukcii príjmu kalórií, keď hladina IGF-1 klesá. Srvátkový proteín má samozrejme mnoho ďalších plusov a výhod, o ktorých by sa dali písať knihy a odborné pojednania, ale to nie je účelom nášho článku. Načrtli sme si zopár jeho prínosných vlastností a teraz sa poďme zamerať hlavne na už zmienenú hydrolýzu.

Hydrolýza

Ten, kto sa viac orientuje vo výživových doplnkoch, si už určite na internete našiel nejaké informácie o hydrolýze. Faktom je, že niektoré informácie sú trocha zavádzajúce, pretože sú často vytrhnuté z kontextu, a tak dochádza k mystifikácii a mylným pohľadom na hydrolýzu. Poďme si teda presnejšie povedať, o čo tu ide. Hydrolýza bielkovín je, de facto, proces ich spracovania, inými slovami, predtrávenia či predštiepenia. Hydrolytické štiepenie sa vykonáva najmä kvôli lepšej stráviteľnosti a rýchlejšiemu využitiu. Vzniká tak zmes poly-, oligo-, tri-, di- peptidov, teda väčších či menších reťazcov aminokyselín, spoločne s malým podielom voľných aminokyselín. Takto štiepená bielkovina, vo forme peptidov, prejde naším tráviacim traktom rýchlejšie a časť dokonca bez prítomnosti enzýmov. Niektoré peptidy sa uvoľňujú priamo do krvi, rovnako aj voľné aminokyseliny a časť poly-/oligopeptidov, niektoré môžu vyžadovať ďalšie trávenie. Úplne laicky by sme mohli povedať, že hydrolýza bielkovín pomáha nášmu telu preskočiť jeden krok, a tým uľahčiť vstrebanie bielkovín a vedie k rýchlejšiemu transportu do krvi (svalov). Asi netreba zdôrazňovať, ako sa táto úžasná vlastnosť – hydra – vyžaduje po náročnej fyzickej aktivite. Vďaka rýchlosti vstrebávania sa dôležité živiny dostávajú do unavených svalov práve vo chvíli, keď sú najviac potrebné. Výrazne sa takto podporí regenerácia, nárast svalovej hmoty a sily. Pri hydrolýze naviac dochádza k odstráneniu zložiek, ktoré môžu v prirodzenom stave pôsobiť alergicky, čo je typické pre ľudí s precitlivelosťou na mliečnu bielkovinu. Výsledný produkt je obvykle hypoalergénny.

Klasický spôsob hydrolýzy sa vykonáva v autokláve s kyselinou chlorovodíkovou, bohužiaľ však výsledný produkt nestojí za nič a našťastie sa v športovej výžive dnes už takmer nepoužíva. Kvalitné hydrolyzované proteíny sa vyrábajú enzymaticky, konkrétne štiepením proteolytickými enzýmami (enzýmy štiepiace bielkoviny, tzv. proteázy) – predtrávenie (pre-digestion). Hydrolyzáty, najmä tie, ktoré sú vyrobené zastaralo, pomocou kyseliny chlorovodíkovej, majú nepríjemný zápach a silnú horkú chuť pripomínajúcu hovädziu pečeň.

Stupeň hydrolýzy

Stupeň hydrolýzy neoznačuje, koľko proteínov je hydrolyzovaných (vždy je hydrolyzovaný všetok proteín), ale udáva, ako dlho hydrolýza prebieha a aké veľké peptidy hydrolýzou vzniknú. Zjednodušene povedané – čím menšie peptidy, tým rýchlejšia stráviteľnosť. Teraz mnohým čitateľom napadne, že čím vyšší stupeň hydrolýzy, tým lepšie. Čo je pravda, ale iba čiastočne. Vysoký stupeň hydrolýzy je skvelá vec pre klinickú výživu, keď je nutné dodať malé, extrémne rýchlo vstrebateľné peptidy, a to v pomerne malom množstve, v rádoch gramov (podobné je to pri glukóze – ako rýchlom zdroji sacharidov). Na druhej strane, miernou nevýhodou je, že ak hydrolýza trvá dlho (vysoký stupeň hydrolýzy), dochádza k miernej denaturácii a k zníženiu podielu bioaktívnych frakcií, o ktorých sme písali vyššie. Napríklad, podiel beta laktalbumínu pri maximálnom stupni hydrolýzy je 4%, pri strednom je to 36%, pri veľmi dôležitom alfa laktalbumíne je to 9% k 15%. Pri vysokom stupni hydrolýzy tiež veľmi rýchlo vzrastie a potom klesá hladina aminokyselín v krvi, preto je nutné prispôsobiť dávkovanie. Napriek tomu tiež platí, že proteín s vysokým stupňom hydrolýzy je super kvalitným zdrojom bielkovín. Je totiž bohatý na malé, extrémne rýchlo vstrebateľné peptidy, a v kombinácii napr. s natívnym CFM srvátkovým proteínom užívateľ vyťaží maximálne prínosy (táto kombinácia sa v športovej výžive používa veľmi často a veľmi správne).

OPTIMAL HYDRO WHEY

Na začiatku bol zámer vytvoriť produkt, ktorý by v sebe kombinoval bezkonkurenčnú stráviteľnosť, maximálnu biologickú hodnotu a zároveň si zachoval najvyššiu možnú bioaktivitu. Toto sa podarilo a OPTIMAL HYDRO WHEY spĺňa všetky tieto vlastnosti, a naviac, je v dvoch fantastických príchutiach. Ako sme už povedali, hydrolyzáty charakterizuje ich nahorklosť a zápach (áno, čiastočne aj pri enzymatickej hydrolýze). OPTIMAL HYDRO WHEY však tento mýtus rúca. Nielen že skvelo chutí, ale použité príchute boli primárne vyvinuté pre kojeneckú výživu. Ide o enzymaticky hydrolyzovaný proteín, pri ktorom bol zvolený špeciálny prístup. Nejde o zmes hydrolyzátu a CFM natívneho proteínu, ale išli sme o trochu ďalej. Obsahuje zmes hydrolyzátov s vysokým aj stredným stupňom hydrolýzy (preto nedeklarujeme stupeň hydrolýzy iba číslom, musel by byť použitý výpočet priemeru, ale je deklarovaný priemernou molekulárnou hustotou peptidov), v snahe zachovať bioaktivitu a súčasne poskytnúť veľmi dobrý a rýchlo stráviteľný proteín. Pokiaľ ho užijete ihneď po tréningu, asi po pol hodine môžete konzumovať pevné jedlo a vaše trávenie je vďaka hydru perfektne naštartované. Vzhľadom na rýchlosť trávenia nie je odporučená dávka vyššia než 0,4g – 0,5g produktu na kilogram hmotnosti. Vyššia dávka, vďaka veľmi rýchlemu tráveniu a priechodu črevom, môže spôsobiť nadúvanie a je nevyužitá. Pokiaľ stravu konzumujete neskôr, je vhodná kombinácia s pomalším zdrojom, napríklad s produktom Pure CFM. Skúsení športovci používajú dve malé dávky s odstupom 30 minút, čo možno odporučiť predovšetkým v rysovacej diéte. Už sme sa zmienili o delikátnej chuti tohto proteínového prípravku. Ešte je potrebné poznamenať, že túto chuť sa podarilo dosiahnuť vďaka väčšinovému podielu sladidla stévia. Čerešničkou na torte je prídavok 2000mg voľného glutamínu v jedne 30g dávke na podporu regenerácie. OPTIMAL HYDRO WHEY vás prekvapí vynikajúcou stráviteľnosťou a takou neuveriteľnou chuťou, že pre vás bude každý takýto nápoj – shake, ktorý si dáte po tréningu, zážitkom! Vyskúšajte.

Odoberajte
naše novinky