ikona doprava zdarma Nezabudni si vybrať darček k tvojmu nákupu! Zistiť viac
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

Aminokyseliny počas záťaže? S Intra Amino áno!

413

Athletic Intra Amino predstavuje ideálny nápoj pre podporu vášho výkonu. Spojenie kvalitných BCAA, pripravených fermentáciou prírodných zdrojov, elektrolytov, vitamínov a dvoch ďalších kľúčových aminokyselín predurčuje túto zmes pre použitie počas výkonu pri športoch, ako sú napr. crossfit, hokej, americký futbal a mnoho ďalších. Nápoj pripravený z Intra Amino nielen, že podporí váš výkon a osvieži príjemnou chuťou, ale tiež oddiali únavu a zaistí optimálnu hydratáciu.

Toto dosiahneme pomocou týchto kľúčových zložiek:

  • Viac ako 6 g BCAA v optimálnom pomere 2:1:1,
  • 3 g L-leucínu pre podporu proteosyntézy,
  • 1,5 g L-valínu pre oddialenie únavy,
  • Beta Alanín pre stabilizáciu PH a zvýšenie vytrvalosti,
  • Citrulín Malát pre urýchlenie recyklácie laktátu,
  • Elektrolyty pre hydratáciu v priebehu záťaže.

BCAA a ich pomer

O pár riadkov vyššie sme sa zmienili o pomere L-leucínu, L-isoleucínu a L-valínu v našom produkte 2:1:1. Z podstaty L-leucínu, teda najdôležitejšej aminokyseliny pre optimalizáciu tvorby bielkovín, sú na trhu zmesi v pomere BCAA 4:1:1 alebo dokonca 8:1:1, nie je to lepšie? L-leucín je ťažiskovým mediátorom proteosyntézy, ale v priebehu tréningu chceme využiť efekt všetkých troch zložiek, najmä L-valínu. Vďaka svojej štruktúre môže byť celá táto dynamická trojka použitá priamo vo svalových vláknach ako zdroj energie. Okrem toho športovci užívajú vetvené aminokyseliny tiež pri ochrane svalového vlákna a znížení únavy. Mnohé štúdie potvrdzujú, že ich dávkovanie počas tréningu skutočne plní daný účel. Avšak kľúčovú rolu pri tom hrá spolupráca všetkých troch aminokyselín. V tomto prípade teda príjem BCAA na lačný žalúdok pred a pri tréningu v pomere s vyšším podielom L-leucínu neposkytuje žiadaný efekt. V iných obdobiach môže byť extra dávka L-leucínu v prospech, ale o tom niekedy nabudúce.

Zmenený L-valín nás zaujíma pre svoju úlohu v organizmu a jeho vplyv na zlepšenie výdrže a zvýšenie sily. Počas tréningu totiž mozog využíva mnoho tryptofánu. Ten je premieňaný na 5-hydroxytryptamín (5-HT), lepšie známy ako serotonín. Vyššia hladina serotonínu dáva mozgu najavo, že je telo unavené. To vedie k omedzeniu svalovej sily a výdrže. Lenže L-valín s tryptofánom súperia o miesto v mozgu a obvykle víťazí. To znamená, že pokiaľ dostanete do tela počas tréningu BCAA, do mozgu sa dostane menej tryptofánu. Vaše svaly tak vedia pracovať silnejšie a dlhšie. Inými slovami, dokážete vymačkať viac opakovaní a medzi sériami môžete odpočívať kratšiu dobu. Alebo slovami napríklad hokejistu, dokážete lepšie pracovať počas striedania na ľade a stačí vám kratšia doba na oddych na striedačke. Vďaka L-valínu sa viac sústredíte, dosiahnete vyšší výkon a na konci tréningu ste viac svieži.

Z vyššie uvedeného je potom jasné, že pri tréningu je osvedčený pomer 2:1:1 najlepšou voľbou pre základ nášho nového produktu.

Ďalšie zložky Intra Amino:

  • BETA ALANÍN

Neesenciálna aminokyselina s veľmi pozitívnym vplyvom na svalovú vytrvalosť. O tú nám pri produkte, ktorý je určený na užívanie v priebehu tréningu ide predovšetkým.

Pri intenzívnom tréningu sa v tele hromadia vodíkové ióny, svaly sa dostávajú do kyslejšieho stavu, dostavuje sa svalová bolesť, diskoordinácia pohybov, strata sily, a to môže viesť k predčasnému vyčerpaniu. Tu nastupuje látka Karnozín, ktorá pomáha stabilizovať pH vo svaloch a zrýchlene odplavuje zmienené vodíkové ióny. Telo si prirodzene vyrovnáva pH, ale pokiaľ klesne pod určitú úroveň, organizmus už nie je schopný odolávať a zhoršuje sa schopnosť podať výkon. Niektorí už pravdepodobne správne tušia, že vyhnúť sa takémuto stavu pomáha suplementácia Beta Alanínom. Po jeho podaní ho telo premení na Karnozín, čím vzrastie jeho hladina a pozitívne tak ovplyvní fyzický výkon.

  • CITRULÍN MALÁT

Ďalšia dôležitá zložka k oddialeniu únavy pri intenzívnom tréningu. Špičkoví vytrvalostní športovci poznajú funkciu citrulínu už dlho, zahrňujú ho do suplementácie v priebehu tých najnáročnejších výkonov. My sme použili citrulín vo forme Citrulín Malátu. Tento názov označuje väzbu neesenciálnej aminokyseliny citrulínu na kyselinu jablčnú, čo okrem lepšej stability prináša ešte jedno plus. Kyselina jablčná sama o sebe oddiali únavu recykláciou kyseliny mliečnej na energiu. Citrulín vzniká kombináciou aminokyseliny Ornitínu s karbamoylfosfátom, čo je súčasť tzv. močovinového cyklu. Pri ňom sa telo zbavuje odpadu z dusíka, ktorý je produkovaný pracujúcimi svalmi a citrulín tomuto cyklu pomáha pracovať naplno. Najnovšie štúdie navyše naznačujú, že citrulín dokáže zvýšiť využitie BCAA v priebehu záťaže, čo je ďalší z jeho neopomenuteľných vlastností.

  • ELEKTROLYTY

Ich obsah je pri prípravku určeného pre užitie v priebehu výkonu úplným základom. Dostatočná hydratácia v priebehu intenzívnej záťaže je pre výkon úplne zásadná. Správne rozloženie elektrolytov vnútri a vonku buniek hrá veľmi dôležitú úlohu pre optimálne fungovanie tela a určuje súčasne rovnováhu vody v tele. Práve preto konzumácia tekutiny v priebehu intenzívnej záťaže zaistí bunkovú hydratáciu a podporí svalovú prácu. Pokiaľ chcete využiť maximálnu svalovú silu, je pre vás doplnenie elektrolytov úplným základom. Kľúčové elektrolyty zlepšujú silu dvoma spôsobmi. Aktiváciou nervovej sústavy (určujú koľko vlákien aktivujete) a zlepšením svalovej kontrakcie (koľko sily tieto vlákna vyprodukujú). Naopak straty zásadných minerálov sa môžu prejaviť na úrovni svalovej sústavy ako kŕče a šklbanie (sodík) alebo naopak svalovou slabosťou a paralýzou (draslík). Práve preto je náš produkt doplnený veľmi dobre vstrebateľnými organickými formami základných minerálov v optimálnom pomere.

Referencie:

1. Stoppani, J.  Consuming branched-chain amino acid supplement during a resistance training program increases lean mass, muscle strength and fat loss. Journal of the International Society of Sports Nutrition 2009.
2. Gomez-Merino. Evidence that the branched-chain amino acid L-valine prevents exercise-induced release of 5-HT in rat hippocampus. Int J Sports Med. 2001.
3. Sureda A, Córdova A, Ferre M.D. L-Citrulline-malate influence over branched chain amino acid utilization during exercise. European Journal of Applied Physiology 2010Hoffman.
4. J. R., et al. L-alanine supplementation improves tactical performance but not cognitive function in combat soldiers. J Int Soc Sports Nutrition, 2014.
5. Jaroslav a Richard PRŮŠA. Patobiochemie metabolických drah. 2. vydání. Univerzita Karlova, 2004.
6. 
Petr, et al. Kapitoly z klinické biochemie. 2. vydání. Praha: Karolinum, 2004. ISBN 80-246-0678-X.

Odoberajte
naše novinky